Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Doresc sa imi pun grilaje la geamuri, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Doresc sa imi pun grilaje la geamuri, pentru acest ...

Buna ziua,

Doresc sa imi pun grilaje la geamuri, pentru acest lucru am nevoie de autorizatie de construire?

Multumesc.
NU.
Nu este necesara solicitarea de autorizatie ,dar este bine sa informati in prealabil asociatia de proprietari deoarece prin interventia dv modificati aspectul exterior al partii comune de imobil de locuit in comun
Legea nr 196/2018 prevede ca propietarii nu au dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune condominiu fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
Geamurile apartamentului sunt proprietate individuala, nu parte comuna.
Articolul 34
(2) Proprietarul poate aduce îmbunătățiri sau modificări proprietății sale individuale, cu respectarea prevederilor legale în vigoare referitoare la autorizarea executării lucrărilor de construcții de către autoritatea administrației publice competente, fără a pune în pericol integritatea structurală a condominiului, rezistența mecanică, stabilitatea și siguranța clădirii sau a altor proprietăți individuale, precum și buna funcționare a instalațiilor aferente acestora.
[ link extern ]