Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... daca ai avut grupa pentru conditii deosebite ,la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

daca ai avut grupa pentru conditii deosebite ,la reducerea varstei ...

daca ai avut grupa pentru conditii deosebite ,la reducerea varstei de pensionare se adauga si cei 2 ani? si daca nu,de ce?(intr-un an s-a lucrat doar 21% din timp,iar 79% ai fost liber)
Nu se cumuleaza reducerile varstei de pensionare. Lucratorii in firme din zona poluatoare au primit grupa de munca. Cei 2 ani se acorda numai persoanelor din zona poluatore care nu au fost salariati in respectivele firme. De ce ? Asa s-a votat legea si este in logica lucrurilor, sa nu primesti de doua ori un drept pentru aceeasi situatie.
Buna.Sunt de acord ca nu se cumuleaza grupa cu cei 2 ani, atata timp cit s-a acordat grupa, dar din 01.04.2001, s-a taiat.Care este logica, ca timp de 22 ani (2001-2023),cel ce lucreaza in intreprinderea poluatoare,nu beneficiaza de nimic si cei ce nu lucreaza,beneficiaza de reducere 2 ani ,pentru poluare ?
Numai parlamentul este in masura sa va dea acest raspuns.