Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj in italia
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj in italia

am lucrat cu contract de munca in italia pe perioada determinata cite 3 luni pe an , in ;2007, 2008, 2009. pot beneficia de indemnizatie de somaj , din partea statului italian, cum trebuie sa procedez/, multumesc
da ai putea.dar fiind in 2010 nu stiu in ce masura mai poti primi indemnizatia de somaj pe 2008 si 2007. oricum pentru 2009 si sper sa nu fie prea tarziu trebuie pana pe 31martie cel mai tarziu adica si mai inainte, chiar acum imediat zilele astea sa te duci la INPS si sa faci domanda pentru somaj. trebuia sa te duci deja la INPS sa te interesezi daca zici ca de 3ani tot lucrezi pe acolo. oricum trebuie sa te duci la INPS cat mai repede cu actele pe care le ai, cu copie dupa buletin (roman, nu neaparat italia), copie codicele fiscal. ar mai fi trebuit sa te inscri la oficiul de colocament ca ai ramas fara munca adica pe listele de somaj ca si somer dar....vezi ce mai poti face. oricum iti doresc bafta si...nu-i lasa! sa-ti dea somaj! i-ati banu ca nu doare...pe nimeni!
poate mai dai raspuns aici cu ce ai rezolvat!
multa bafta!