Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate recalcula indemnizati pentru cresterea ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate recalcula indemnizati pentru cresterea copilului in ...

Se poate recalcula indemnizati pentru cresterea copilului in cazul unei sentinte civile definitive care modifica retroactiv venitul ( procesul a fost deschis pe drepturi salariale din prime si un procent de 10% din salariu)? Perioada drepturilor castigate in proces se suprapune peste cele 12 luni de venituri care stau la baza legala a calcului indemnizatiei initiale.
Nu veti primi nimic, intrucat HG de actualizare a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, nu a fost inca adoptata.

septembrie 2021 - august 2023 , este perioada eligibila pentru CCC2.

În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.
Mai stie cineva daca s-au mai aprobat normele de aplicare privind OUG 164/2022, In articolul de pe site scria ca Guvernul ar avea termen 02.08.2023. Multumesc!
Inca nu au fost adoptate aceste Norme.
Buna ziua.eu am o hotărâre definitivă privind recuperarea salariilor anterioare nasterii.am solicitat recalcularea indemnizatiei,in prezent sunt in ccc.Va rog,stiti daca se da retroactiv,de la data stabilirii dreptului,sau de la data depunerii cererii? mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

Nu veti primi nimic, intrucat HG de actualizare a Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, nu a fost inca adoptata.

septembrie 2021 - august 2023 , este perioada eligibila pentru CCC2.

În situația în care persoana care a beneficiat de concediu și indemnizație pentru creșterea copilului naște unul sau mai mulți copii într-o perioadă de până la 12 luni de la finalizarea concediului pentru creșterea copilului anterior, dacă din calculul indemnizației rezultă un cuantum al indemnizației lunare pentru creșterea copilului mai mic decât cuantumul indemnizației primit anterior nașterii celui din urmă copil, se acordă indemnizația lunară pentru creșterea copilului primită pentru copilul anterior.

Multumesc, procesul a inceput in 2016 pentru venituri din 2016, castigat in 2020 si pus in plata incepand cu 2021. Mi se parea logic si normal sa se in calcul incepand de cand am incasat, adica din 2021 cand erau cele 12 luni luate in calcul, dar asta e... acum sunt in ccc in continuare pentru al doilea copil si am ramas cu indemnizatia de la primul, ceea ce iar nu este ok avand in vedere inflatia si celelalte preturi explodate. Sanatosi sa fim... cand e sa ti ia iti ia cu doua maini... de dat inapoi e mai greu si asa nu intelegi nimic din ei ca i da in 5 ani...
Janaina, utilizator