Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua Doresc un raspuns la urmatoarea intrebare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua Doresc un raspuns la urmatoarea intrebare bine argumentat ...

Buna ziua
Doresc un raspuns la urmatoarea intrebare bine argumentat :
- Poate un presedinte de asociatie de proprietari sa refuze / sa puna la dispozitie unui locatar o copie / copii dupa unele documente invocand motivul ca sunt acolo si date personale si conform GDPR nu poate prezenta aceste copii ? ma refer aici la contracte de prestari servicii , etc.
Multumesc
Buna ziua,
Nu stiu cine o sa stea sa va dea dvs. un raspuns argumentat, asa cum cereti, pentru ca asta dureaza si acest site nu plateste pe nimeni sa ofere consultatii aici, pe forum.

Si consultatiile se platesc, din asta isi castiga painea* cei ce fac asta. Ca mai lucreaza si benevol este alta treaba...
Plus ca spetele pot fi diferite, chiar daca, la o prima vedere, par la fel... si o sa aveti surpriza ca raspunsul de la o speta sa nu se aplice si celeilalte.

Dar un raspuns apr. argumentat ar fi ca acel presedinte de asociatie nu are dreptate, pentru ca:
1 Contractele ar trebui sa fie facute intre asociatie si firmele respective, nu intre, spre exemplu, Nea Ion, presedinte de asociatie bloc X si S.C. Gigi SRL, firma de curatenie. Datele de identificare ale asociatiei nu sunt acoperite de GDPR, ca in cazul datelor de identificare a le lui Nea Ion de mai sus.
2 Legea 196/2018 spune
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce
privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al
acesteia. Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta
costul de multiplicare a acestora.
(2) În vederea bunei informări a proprietarilor, asociația de proprietari amplasează la loc vizibil
un avizier la care sunt afișate documente, în conformitate cu prevederile prezentei legi.
(3) Proprietarii din condominii au dreptul să primească explicații cu privire la calculul cotei de
contribuție la cheltuielile asociației de proprietari și, după caz, să o conteste în scris în termen de
10 zile de la afișarea listei de plată. Președintele asociației de proprietari este obligat să răspundă,
în scris, la contestație în termen de 10 zile de la primirea acesteia.
(4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul
facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației
de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv
și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a
solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa
compartimentelor prevăzute la art. 10.
Ionut.ion, utilizator
Exista dispozitie expresa prevazuta de disp L nr 196/2018 care impune asociatiei de proprietari ,la cererea persoanei in drept ,sa prezinte documentele asociatiei de proprietari
Legea prevede
ART. 28
(1) Proprietarii din condominiu au dreptul să fie informați în legătură cu toate aspectele ce
privesc activitatea asociației, să solicite în scris și să primească copii după orice document al
acesteia.
Proprietarii care solicită copii după documentele asociației de proprietari vor suporta
costul de multiplicare a acestora.

~ Conținut șters la cerere ~
Ideea acelui raspuns era alta, nu am vrut sa se inteleaga ca toata lumea, consultanții, avocatii... raspund doar contra cost si nu mai fac si munca benevola. Altfel nu ar mai exista acest forum...
Chiar am si spus asta in prima parte a raspunsului
Si consultatiile se platesc, din asta isi castiga painea* cei ce fac asta. Ca mai lucreaza si benevol este alta treaba...

Mai precis, ce voiam sa spun este ca nu te poti baza pe raspunsurile de aici pentru a intenta un proces, spre exemplu pentru ca, asa cum am spus si in celalalt comentariu, cu toate ca spetele si solutiile par la fel, acestea nu sunt.

Chiar si regulamentul acestui forum spune asta:
Consultanţii care participă la discuţii în forum o fac voluntar, fără a fi motivaţi în vreun fel de Avocatnet.ro. De aceea, trebuie să înțelegeți că nimeni nu este obligat să răspundă întrebării dumneavoastră și, cu atât mai mult, nu vă putem garanta un răspuns complet, corect și de actualitate. Trebuie sa discerneţi singur în ce măsură răspunsurile primite vă pot ajuta în cazul supus dezbaterii.
Fischerman a scris:

@eugarizan

Referitor la ideea „nu stiu cine o sa stea sa va dea dvs. un raspuns argumentat, asa cum cereti, pentru ca asta dureaza si acest site nu plateste pe nimeni sa ofere consultatii aici, pe forum” unele lucruri nu se fac numai ptr bani....... A se vedea voluntarii tineri din asistența de urgență......... Dacă nu ar mai face nimic fără bani......
Sper că am lămurit argumentat subiectul. Dacă nu, mai adăugăm.......

Ionut.ion, utilizator