Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Buna ziua! Am platit un avans de 4900 RON la o firma ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Buna ziua! Am platit un avans de 4900 RON la o firma de consultanta ...

Buna ziua!
Am platit un avans de 4900 RON la o firma de consultanta pentru fonduri nerambursabile pentru programul de Start-up Nation 2022 iar firma de consultanta m-a ajutat cu deschiderea firmei (SRL), apoi le-am oferit toate informatile cerute de acestia. Din cauza unui email la care nu le-am raspuns, acestia nici macar nu m-au inscris la programul pentru care am platit avansul, mentionez ca era vorba despre un email cu un fisier word in care erau niste intrebari actualizate, primele intrebari le-am trimis deja iar in a doua lista erau multe dintre intrebarile initiale si cateva intrebari noi, asta a fost singurul email la care nu am raspuns. Dupa acel email la care nu am raspuns nu am primit nici un fel de reminder, nici un telefon pentru a trimite informatile cerute. Se poate sa imi recuperez legal banii din avans? Practic am platit un avans pentru un serviciu pe care nu l-am primit.
Multumesc!
Se poate recupera avansul, cu o analiză atentă a contractului de consultanță pentru finanțare.