avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 2023
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 2023

Daca un salariat are salariul brut 2601 lei îl pot majora la minimul de 3000 pentru a putea beneficia de deducerea fiscală de 200 lei?
Ultima modificare: Joi, 12 Ianuarie 2023
econo, utilizator
Cel mai recent răspuns: Aurora Safcea , utilizator 17:01, 15 Ianuarie 2023
Sunteți obligat să îl măriți deoarece de la 1 ianuarie 2023 salariu minim brut este 3000 lei.
Nici nu se pune problema sa nu ii majorati salariu .. in caz contrar, puteti fi sanctionat de catre ITM.NN
Cu siguranță majorez salariul. Eu întrebam dacă trebuie să majorez peste 3000 ținând cont că minimul a fost 2550 și el are un pic mai mult de minim adică 2601.
Nu este obligatorie majorarea peste 3000.
Dacă măriți peste salariu minim nu beneficiază de scutirea pt cei 200 de lei. Cel puțin așa am înțeles eu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim. daca un salariat avea in decembrie un salariu ... Mihai8 Mihai8 Salariu minim. Daca un salariat avea in decembrie un salariu brut de 2990lei iar de la 01 ianuarie 2023 salariu minim s-a majorat la 3000 lei ,respectivului ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! referitor la salariul minim pe economie pentru anul ... albu.andrei1985 albu.andrei1985 Buna ziua ! Referitor la salariul minim pe economie pentru anul 2023 as dori sa va intreb: Daca un angajat are salariul de incadrare in decembrie 2022 de ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie doctorat in urma cresterii salariului minim brut la 3000 lei, in 2023 Petroviciu Petroviciu Buna ziua, Am citit ca in 2023 salariul minim brut va creste la 3000 lei. Ce se va intampla in acest caz cu indemnizația de doctorat? Se va calcula și ... (vezi toată discuția)