Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim 2023
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim 2023

Daca un salariat are salariul brut 2601 lei îl pot majora la minimul de 3000 pentru a putea beneficia de deducerea fiscală de 200 lei?
econo, utilizator
Sunteți obligat să îl măriți deoarece de la 1 ianuarie 2023 salariu minim brut este 3000 lei.
Nici nu se pune problema sa nu ii majorati salariu .. in caz contrar, puteti fi sanctionat de catre ITM.NN
Cu siguranță majorez salariul. Eu întrebam dacă trebuie să majorez peste 3000 ținând cont că minimul a fost 2550 și el are un pic mai mult de minim adică 2601.
Nu este obligatorie majorarea peste 3000.
Dacă măriți peste salariu minim nu beneficiază de scutirea pt cei 200 de lei. Cel puțin așa am înțeles eu.