avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 592 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie pontata ziua ...

Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie pontata ziua de sărbătoare legala, chiar dacă e plătită dublu?
Cel mai recent răspuns: #adriana2019 , utilizator 09:03, 14 Ianuarie 2023
Ati lucrat in zi de sarbatoare legala?
Nu este corect , daca ati desfasurat activitate intr-o astfel de zi.
Mulțumesc pentru răspunsul prompt! Deci, sa înțeleg, ca trebuie sa realizez norma lunara de ore lucrate însumând orele normale din ziua de sărbătoare legala. Faptul ca este plătită dublu nu ma obliga la recuperarea acelei zile,
La firma la care lucrez mi s-a spus ca ziua de sărbătoare legala nu trebuie luata în calcul la calcularea normei de lucru, fiind plătită dublu. Practic îmi plătesc singura diferență salariala.

Cornel Vasile a scris:

Nu este corect , daca ati desfasurat activitate intr-o astfel de zi.

Da,, lucrez constant astfel de zile, specificul firmei nepermitand întreruperea activității.

luminita29 a scris:

Ati lucrat in zi de sarbatoare legala?

Daca va este platita , atunci nu se acorda zi libera .

Alte discuții în legătură

Bună seara, am o nelămurire ce ține de norma de lucru. zilele ... AlexEsanu AlexEsanu Bună seara, Am o nelămurire ce ține de norma de lucru. Zilele de sărbătoare legală se scot din norma lunară de lucru? Adik eu dacă muncesc într-o zi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, lucrez intr-o multinationala si de curand s-a renuntat ... AndreeaP2024 AndreeaP2024 Buna ziua, Lucrez intr-o multinationala si de curand s-a renuntat la sistemul time banking, care permitea transferarea orelor extra de la o luna la alta ... (vezi toată discuția)
Plata ore sarbatoare legala MihaDanaa MihaDanaa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o speta: Un angajat lucreaza in luna iunie 169 ore din care 24 sunt sarbatoare legala. Norma pentru luna Iunie este de ... (vezi toată discuția)