Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie pontata ziua ...

Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie pontata ziua de sărbătoare legala, chiar dacă e plătită dublu?
Ati lucrat in zi de sarbatoare legala?
Nu este corect , daca ati desfasurat activitate intr-o astfel de zi.
Mulțumesc pentru răspunsul prompt! Deci, sa înțeleg, ca trebuie sa realizez norma lunara de ore lucrate însumând orele normale din ziua de sărbătoare legala. Faptul ca este plătită dublu nu ma obliga la recuperarea acelei zile,
La firma la care lucrez mi s-a spus ca ziua de sărbătoare legala nu trebuie luata în calcul la calcularea normei de lucru, fiind plătită dublu. Practic îmi plătesc singura diferență salariala.

Cornel Vasile a scris:

Nu este corect , daca ati desfasurat activitate intr-o astfel de zi.

Da,, lucrez constant astfel de zile, specificul firmei nepermitand întreruperea activității.

luminita29 a scris:

Ati lucrat in zi de sarbatoare legala?

Daca va este platita , atunci nu se acorda zi libera .