avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie pontata ziua ...

Este corect ca în norma lunara de lucru sa nu fie pontata ziua de sărbătoare legala, chiar dacă e plătită dublu?
Cel mai recent răspuns: #adriana2019 , utilizator 09:03, 14 Ianuarie 2023
As dori sa fiți un pic mai explicit. Nu ni se mai acorda zile libere,. Avem deficit de personal

Cornel Vasile a scris:

Daca va este platita , atunci nu se acorda zi libera .

Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Aceste lucruri le știu. Ce nu înțeleg e faptul ca orele lucrate în ziua de sărbătoare legala, care îmi e plătită dublu, nu se însumează la norma lunara de lucru. Practic îmi efectuez norma de lucru fără a adăuga orele din ziua de sărbătoare legala. E corect?
Cornel Vasile a scris:

Pentru munca desfasurata in zilele de sarbatoare legala, salariatul beneficiaza:
- compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile. In ziua respectiva in care i se va compensa ziua de munca dintr-o zi de sarbatoare legala, nu i se va acorda salariul.

sau

- in cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.


este corect .. norma este data pentru zilele lucratoare , luni - vineri.
Exact. Eu în luna ianuarie am de efectuat 160 de ore și lucrez 14 zile ×11,5 ore plus ziua de 24 ianuarie care este zi de sărbătoare legala e corect calculul pentru îndeplinirea normei de lucru? Sunt 161 de ore plus ziua de sărbătoare. La 161 de ore trebuie adăugate 11.5 din ziua festiva sau nu?

Cornel Vasile a scris:

este corect .. norma este data pentru zilele lucratoare , luni - vineri.

Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023
#adriana2019, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara, am o nelămurire ce ține de norma de lucru. zilele ... AlexEsanu AlexEsanu Bună seara, Am o nelămurire ce ține de norma de lucru. Zilele de sărbătoare legală se scot din norma lunară de lucru? Adik eu dacă muncesc într-o zi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, lucrez intr-o multinationala si de curand s-a renuntat ... AndreeaP2024 AndreeaP2024 Buna ziua, Lucrez intr-o multinationala si de curand s-a renuntat la sistemul time banking, care permitea transferarea orelor extra de la o luna la alta ... (vezi toată discuția)
Plata ore sarbatoare legala MihaDanaa MihaDanaa Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu o speta: Un angajat lucreaza in luna iunie 169 ore din care 24 sunt sarbatoare legala. Norma pentru luna Iunie este de ... (vezi toată discuția)