avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca fostul sot cu care am doi copii se recasatoreste ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca fostul sot cu care am doi copii se recasatoreste iar apoi ...

Daca fostul sot cu care am doi copii se recasatoreste iar apoi decedeaza cum se face succesiunea ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:01, 14 Ianuarie 2023
Sotia mosteneste 1/4 din ce a avut fostul dvs sitbsi copiii, cati or fi la data decesului lui impart egal, 3/4.
Ramane de stabilit doar ce a avut la data decesului= bunuri proprii si partea lui din bunuri c.omune.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Clarificare mostenire familia a decedează b și c sunt copii ... bogdanok bogdanok Clarificare mostenire Familia A decedează B și C sunt copii Fiecare (B,C) are câte 2 copii B și C decedează Se deschide dosar moștenire, se fac ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa tata OAIDA-ANETA OAIDA-ANETA Sunt divortata si am o fiica ; fostul meu sot s-a recasatorit si actuala sotie are un fiu:fostul meu sot are de la tatal decedat(mama lui traieste inca)o ... (vezi toată discuția)
Mostenirea copiilor nelegitimi Elena59 Elena59 Buna ziua! Spuneti-mi, va rog, care este cota mostenirii legale pe care sotul supravietuitor o primeste dupa decesul sotiei(celuilalt sot)? Situatia (speta) ... (vezi toată discuția)