Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... buna! o ambulanta cu semnale acustice si vizuale in ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

buna! o ambulanta cu semnale acustice si vizuale in functiune, ...

buna!
o ambulanta cu semnale acustice si vizuale in functiune, poate depasi pe linie continua si sa circule pe contrasens?
In conformitate cu prevederile art. 61 alin. (1) şi (2) din Ordonanţa de Urgenta a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicata, cu modificarile şi completarile ulterioare, ,
,au regim de circulaţie prioritară numai autovehiculele prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) şi b) , atunci când se deplasează în acţiuni de intervenţie sau în misiuni care au caracter de urgenţă. Pentru a avea prioritate de trecere, aceste autovehicule trebuie să aibă în funcţiune semnalele luminoase şi sonore.
Conducătorii autovehiculelor aparţinând instituţiilor prevăzute la art. 32 alin. (2) lit. a) şi b) ,,pot încălca regimul legal de viteză sau alte reguli de circulaţie, cu excepţia celor care reglementează trecerea la nivel cu calea ferată, atunci când se deplasează în acţiuni de intervenţie sau în misiuni care au caracter de urgenţă.”