avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 527 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez ...

Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez aceasta casa si imi trebuie acordul vecinilor.Acestia refuza sa mi l dea pe motiv ca le iau soarele(inaltimea ramane aceeasi dupa renovare).Casa se afla la 60cm de gardul lor.Daca vand acea bucata de 60 de cm unei persoane mai trebuie sa le cer vecinilor rauvoitori acordul?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:56, 15 Ianuarie 2023
Nu aveți cum sa vindeți cei 60 cm.
60 cm este distanța minima legala dintre gardul vecin si casa. Or dacă ați vinde-o, nu ați mai avea distanță minima.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
de ce va trebuie acordul vecinilor ?
Daca chiar va trebuie si nu vi-l dau, trebuie sa va adresati instantei.
e o idee cu adevarat inovatoare. tineti seama ca va trebui sa faceti dezmembrarea terenului (costuri, durata). cred ca merge, dar intrebati inca o data primaria, fiindca totusi e vorba de o fasie, iar autorizatia vine de acolo

dana.bors a scris:

Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez aceasta casa si imi trebuie acordul vecinilor.Acestia refuza sa mi l dea pe motiv ca le iau soarele(inaltimea ramane aceeasi dupa renovare).Casa se afla la 60cm de gardul lor.Daca vand acea bucata de 60 de cm unei persoane mai trebuie sa le cer vecinilor rauvoitori acordul?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu puteti instraina "bucata de 60 de cm "acea este distanta minima intre constructii
Atat timp cat intentionati renovarea casei fara modificari de inaltime ,vecinii nu au temei legal pentru refuz acord

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna , 1. deoarece nu se poate altfel vrea sa execut personal ... lost1989 lost1989 Buna , 1. Deoarece nu se poate altfel vrea sa execut personal gardul pe limita de propietate ( grantuire, mejda) care sa fie mejda/grantuirea intre 2 ... (vezi toată discuția)
Ce conditii trebuie sa indeplineasca ridicarea unei constructii, fata de vecini dorelbaiu dorelbaiu Casa mea este o constructie de caramida, parter, tip vagon, avand calcanul pe hotarul cu proprietatea vecina, care este un spital. Aici, spitalul are o fasie ... (vezi toată discuția)
Exista distanta minima acoperis - gard vecin ? cristina cirstian cristina cirstian Buna ziua ! Vecinul a construit o casa la o distanta de 1 m fata de gardul care ne desparte . Acoperisul este la o distanta de 20 cm fata de gard . Ok . Acum ... (vezi toată discuția)