Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez ...

Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez aceasta casa si imi trebuie acordul vecinilor.Acestia refuza sa mi l dea pe motiv ca le iau soarele(inaltimea ramane aceeasi dupa renovare).Casa se afla la 60cm de gardul lor.Daca vand acea bucata de 60 de cm unei persoane mai trebuie sa le cer vecinilor rauvoitori acordul?
Nu aveți cum sa vindeți cei 60 cm.
60 cm este distanța minima legala dintre gardul vecin si casa. Or dacă ați vinde-o, nu ați mai avea distanță minima.
de ce va trebuie acordul vecinilor ?
Daca chiar va trebuie si nu vi-l dau, trebuie sa va adresati instantei.
e o idee cu adevarat inovatoare. tineti seama ca va trebui sa faceti dezmembrarea terenului (costuri, durata). cred ca merge, dar intrebati inca o data primaria, fiindca totusi e vorba de o fasie, iar autorizatia vine de acolo

dana.bors a scris:

Am cumparat un teren cu o casa batraneasca .Vreau sa renovez aceasta casa si imi trebuie acordul vecinilor.Acestia refuza sa mi l dea pe motiv ca le iau soarele(inaltimea ramane aceeasi dupa renovare).Casa se afla la 60cm de gardul lor.Daca vand acea bucata de 60 de cm unei persoane mai trebuie sa le cer vecinilor rauvoitori acordul?

Nu puteti instraina "bucata de 60 de cm "acea este distanta minima intre constructii
Atat timp cat intentionati renovarea casei fara modificari de inaltime ,vecinii nu au temei legal pentru refuz acord