Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Ce facem daca se schimba membrii comitetului director?
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Ce facem daca se schimba membrii comitetului director?

Rog sa imi comunicati ce tb sa facem daca se schimba membrii comitetului director, presedinte, vicepresedinte si cei 3 membrii. Modificam statutul Asociatiei, tb sa fie atestat de catre un Avocat ? La Judecatorie ce ne tb in afara de statutul modificat , copii buletine (tb certificate?) , caziere fiscale ? Tb sa ne prezentam toti la Judecatorie ? Multumesc
george-neagu, moderator
ACTE NECESARE MODIFICĂRII ACTELOR CONSTITUTIVE
ALE UNEI ASOCIAŢII

• Cerere către Judecătoria Timişoara, motivată în fapt şi în drept, care să cuprindă numărul de înregistrare a asociaţiei în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor;
• Taxă judiciară de timbru în cuantum de 100 lei;
• Convocatorul adunării generale, 1 ex. original + o copie conformă cu originalul;
• Procesul – verbal al adunării generale, conţinând semnăturile membrilor prezenţi, 1 ex. original + o copie conformă cu originalul;
• Act adiţional la actul constitutiv, respectiv la statutul asociaţiei (dacă este cazul), atestat de avocat sau autentificat de notar, 3 ex. originale;
• Adeverinţă eliberată de asociaţie din care să rezulte nr. total de membri ai acesteia, la data întrunirii adunării generale, 1 ex. original;
• Sentinţă de înfiinţare + de modificare a actelor constitutive (dacă este cazul), 1 copie;
• Actul constitutiv şi statutul asociaţiei, în forma anterioară modificării, 1 copie;
• Certificat de înregistrare fiscală; 1 copie;
• Certificat de înscriere în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor, 1 copie;

- la modificare componenţă consiliu director
• Copii conforme cu originalele cărţilor de identitate ale membrilor din consiliul director, 1 ex;
• Certificatele de cazier fiscal ale membrilor din consiliul director, 1 ex. original.

Nu trebuie să vă prezentați toți la Judecătorie, ci doar reprezentantul (președintele) sau un avocat.

Actul adițional trebuie atestat de un avocat sau autentificat la notar.
nicio prevedere legala nu cere sa prezinti convocatorul, si nici nu iti cere sa depui procesul-verbal al sedintei AG, poate fi foarte bine si un extras din acesta care sa contina elementele de interes in cauza ref. alegeri pentru CD. E absurs sa se ceara si ca actul sa fie semnat de toti cei prezenti - ca ar putea fi sute de oameni... si poate dura multe zile redactarea PV dupa ce s=a terminat sedinta, in mod normal semneaza un numar limitat de persoane dupa cum prevede statutul asociatiei sau decide AG.... CIF-ul nu trebuie depus, iar certificatul de insciere nici el daca nu se modifica denumie, sediu etc. Dosarul se solutioneaza fara citarea asociatiei deci NU trebuie sa se prezinte nimeni, si NU cere legea nici atestare avocatiala nici autentificare notariala a actelor. NU stiu de unde provine lista de mai sus. Daca este o cerinta ACTUALA a Judecatoriei Timisoara, atunci este profund ilegala si abuziva si ar trebui sesizata presa si MInisterul Justitiei pentru o asemenea dezinformare sau abuz grosolan..... fiind expres interzis Judecatoriei sa ceara acte suplimentare fata de minimul prevazut de OG 26/2000. Daca instanta insista, ar trebui si plangere la CSM contra respectivului judecator....