Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... am primit pe cuponul din dec /22 674 lei pe care scrie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

am primit pe cuponul din dec /22 674 lei pe care scrie pensie ...

am primit pe cuponul din dec /22 674 lei pe care scrie pensie 555 si 116 supliment in luna in luna februarie ptr ianuarie cit voi primi? nu se da dublata pensia?
Pensiile nu se platesc cu o luna in urma , ci pe luna curenta . Deci , in februarie incasati pensia pe luna februarie , nu pentru ianuarie . Pensiile nu s-au dublat niciodata de la o luna la alta . Puteti foarte usor sa va calculati singur pensia , ultimul rand imprimat pe cuponul de pensie este cel unde scrie punctajul dvs. , este un numar cu 5 zecimale . Inmultiti acel punctaj cu 1785 lei ( cat e valoarea unui punct de pensie astazi ) si aflati valoarea pensiei dvs. Daca suma reiesita din calcul e mai mica de 1125 lei , veti incasa pensia minima ( de 1125 lei ) .
buna ziua e vb de pensie de handicap si pe cupon scrie ca este pensia din decembrie /22 de 674 lei si am intrebat daca aceasta pensie vine dublata in luna ianuarie multumesc de raspuns
Aceea nu e pensie , e indemnizatie de handicap . Despre aceste indemnizatii eu nu am informatii .
ok va multumesc
Indemnizația de handicap nu-i pensie, e doar o indemnizație, și are alt statut.

În ianuarie ați primit indemnizația pentru luna decembrie, și ați prim it și un supliment care nu este dublul indemnizației.

Persoanele cu dizabilități beneficiază, în 2023, de un ajutor unic. Astfel, conform OUG 168/2022, indemnizația care se acordă în această lună are următoarele valori:
pentru persoanele adulte:

368 de lei - pentru cele cu handicap grav;

279 de lei - pentru cele cu handicap accentuat;

64 de lei - pentru cele cu handicap mediu;
Dapix, utilizator