Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație între frați sau partaj? Donația este de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație între frați sau partaj? Donația este de mai multe feluri?

Aș dori să fac succesiune și partaj după ultimul părinte decedat .în același document, pentru a scăpa cel puțin de plata intabulării după succesiune, rămânând să o facem pe cea după partaj. Oare se poate face acest lucru?

Ar mai fi o variantă în loc de partaj, să facem donație. Doresc să donez partea mea din bunurile ce le moștenesc de la ultimul părinte decedat, surorii mele. Oare donația este mai ieftină decât un partaj între frați?

Ce fel de donație, dacă sunt mai multe tipuri, se poate face pentru a nu fi atacată de cineva. Noi suntem doar 2 frați la părinți (decedați).

Calea cea mai directa și mai ieftina este sa renunțați la succesiune. Dar asta presupune la absolut TOT.
Cum nu doriți sa renunțați "decât la o parte", ceea ce legal nu e posibil, soluția e sa rămâneți moștenitoare cu sora și ulterior, după ce aveți documentația cadastrala și certificatul de moștenitor intabulat, ii donați partea dvs din bunurile respective.