avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Buna ziua, As dori sa stiu in ce conditii se pot ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Buna ziua, As dori sa stiu in ce conditii se pot utiliza imagini/fotografii ...

Buna ziua,
As dori sa stiu in ce conditii se pot utiliza imagini/fotografii ale unor personalitati din Romania ( ex: Mihai Eminescu) in scopuri comerciale?
Ideea de baza este de a folosi acele fotografii pe coperta unor caiete care vor fi comercializate ulterior. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: tgeorgescu , utilizator 20:12, 21 Ianuarie 2023
Cu acceptul mostenitorilor, contracost.
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2023
tgeorgescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturi de autor - illustratii grafice ale unor personalitati alexandersone alexandersone Buna ziua, Sunt grafician si ma intereseaza daca am dreptul de a crea niste ilustratii cu personalitati istorice din Romania. Acestia sunt decedati si nu ... (vezi toată discuția)
Drepturi de folosire a imaginii celebritatilor postum valeriumoisa valeriumoisa Buna ziua, Care este procedura prin care se poate folosi imaginea personalitatilor istorice ca endorseri in campanii publicitare? De exemplu: Un ... (vezi toată discuția)
Drept de autor - fotografie personala utilizata comercial black_00 black_00 Salut, Recent am descoperit ca imi este folosita imaginea pe o coperta de carte a unui autor american. Cartea se poate gasi pe amazon: ... (vezi toată discuția)