avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună seara, Dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună seara, Dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ,când indicele ...

Bună seara,
Dacă m-am pensionat anticipat în 2011 ,când indicele de corecție aplicat a fost 1,12 iar la limita de vârstă în 2012 când coeficientul de corecție era 1,17,pot cere recalcularea pensiei cu indicele de 1,17 având în vedere decizia CCR 702/31.10.2019,în care se precizează ca data înscrierii inițiale la pensie este data când te pensioneze la limita de vârstă?
Cel mai recent răspuns: CHKa , utilizator 22:24, 1 Februarie 2024
Decizia 702/2019 a Curtii Constitutionale NU vi se aplica , aceasta nu spune deloc ceea ce sustineti dvs. Decizia se refera la pensionarii de invaliditate , pensionati pe Legea 19/2001 ( care nu prevedea nici un indice de corectie ) , si care au trecut la pensia de limita de varsta pe Legea 263/2010 ( cea care prevede indice de corectie ) . Pentru acestia , sintagma “ inscrierea initiala la pensie “ se va considera cea pe Legea 263/2010 . Deci , nu e vorba nicidecum despre cei pensionati anticipat . Oricum , dvs. v-ati pensionat - chiar daca cu anticipatie - direct pe Legea 263/2010 , si ati primit indice de corectie , iar aceasta e - pentru dvs. - inscrierea initiala la pensie .
Ultima modificare: Joi, 1 Februarie 2024
CHKa, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua revin cu detalii suplimentare despre chestiunea indicelui ... ciorneidumitru ciorneidumitru Bună ziua Revin cu detalii suplimentare despre chestiunea indicelui de corecție a pensiei . Începând cu data de 1.09.2015 am beneficiat de o pensie de ... (vezi toată discuția)
Buna, am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am solicitat ... tonitza23 tonitza23 Buna, Am fost pensionata anticipat in 2018 , acum am solicitat recalcularea pentru limita de varsta. Ce coeficient de indexare se aplica ? Pe decizia noua ... (vezi toată discuția)
Stabilirea pensiei pentru limita de varsta conform deciziei ccr nr. 702/31.10.2019 Peapangel Peapangel Sunt beneficiarul indemnizatiei primită în baza legii nr.8/2006 si pensionar de invaliditate, iar in luna iunie indeplinesc conditiile de varsta legala si ... (vezi toată discuția)