Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... De cand se aplica utilizarea repartitoarelor de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

De cand se aplica utilizarea repartitoarelor de caldura. Locuiesc ...

De cand se aplica utilizarea repartitoarelor de caldura. Locuiesc intr-un imobil ( bloc ) 4 etaje iar asociatia de proprietari se opune aplicarii legii. Mentionez ca avem repartitoare montate pe calorifere de cel putin 10-12 ani si de 2 ani s-a renuntat la contorizarea caldurii. Cum trebuie sa procedez in vederea aplicarii legii (cui trebuie sa ma adresez ) ?
E obligatorie și acum (legea eficientei energetice) , s-a amânat doar termenul limita de aplicare cu un an.
[ link extern ]
După trecerea termenului limita va adresați cu o reclamație la primărie, conform art. 102 alin 1 litera e, din legea 196 din 2018, pentru neîndeplinirea atribuțiunilor, sau justiției, dacă nici ăia de la primărie nu-s mai breji.
www.avocatnet.ro/articol_558...
mihail_cojocaru@yahoo.com a scris:

De cand se aplica utilizarea repartitoarelor de caldura. Locuiesc intr-un imobil ( bloc ) 4 etaje iar asociatia de proprietari se opune aplicarii legii. Mentionez ca avem repartitoare montate pe calorifere de cel putin 10-12 ani si de 2 ani s-a renuntat la contorizarea caldurii. Cum trebuie sa procedez in vederea aplicarii legii (cui trebuie sa ma adresez ) ?

latka, moderator
Legea care obliga instalarea repartitoarelor de cost este in vigoare,doar a fost prelungit termenul limita pana la 31.12 2023
[ link extern ]
Nu cred ca s-a renuntat la contorizarea caldurii, ci s-a renuntat la repartizarea costurilor cu caldura, prin repartitoare de costuri, DA?
Parca nu este acelasi lucru, dar spuneti , din cele 'nshpe apartamente (ca nu ati amintit nimic), cate sunt bransate la sistemul centralizat si cate au alt sistem de incalzire - ca si aici este o problema...
Adam Grecu, utilizator
Articolul 10
(5) În imobilele de tip condominiu racordate la sistemul de alimentare centralizată cu energie termică în sistem de distribuție orizontală este obligatorie montarea sistemelor de măsurare până la 31 decembrie 2023 pentru individualizarea consumurilor de energie pentru încălzire/răcire și apă caldă la nivelul fiecărui apartament sau spațiu cu altă destinație decât cea de locuit. Pentru condominiile cu distribuție verticală a agentului termic în care utilizarea de contoare individuale nu este fezabilă din punct de vedere tehnic sau nu este eficientă din punctul de vedere al costurilor este obligatorie montarea sistemelor tehnice de stabilire a consumurilor individuale de energie termică, respectiv a repartitoarelor de costuri, pe toate corpurile de încălzire din fiecare apartament sau spațiu cu altă destinație decât cea de locuit, în condițiile în care există realizat la nivel de condominiu un sistem de echilibrare hidraulică a instalației de încălzire.
(6) În aplicarea prevederilor alin. (5), criteriile generale, metodologia și/sau procedurile pentru a determina lipsa de fezabilitate tehnică și nerentabilitatea sunt aprobate prin hotărâre a consiliului local, la propunerea compartimentelor energetice înființate în conformitate cu prevederile art. 8 alin. (2) lit. c) din Legea serviciului public de alimentare cu energie termică nr. 325/2006, cu modificările și completările ulterioare.
121/2014, cu modificările și completările ulterioare.
(7) Prin excepție de la prevederile alin (5), în cazul în care asociațiile de proprietari demonstrează că instalarea unor astfel de repartitoare de costuri nu ar fi rentabilă în conformitate cu metodologia prevăzută la alin. (6), pot fi avute în vedere metode alternative rentabile pentru măsurarea consumului de energie termică.
[ link extern ]
Adam Grecu a scris:

Nu cred ca s-a renuntat la contorizarea caldurii, ci s-a renuntat la repartizarea costurilor cu caldura, prin repartitoare de costuri, DA?
Parca nu este acelasi lucru, dar spuneti , din cele 'nshpe apartamente (ca nu ati amintit nimic), cate sunt bransate la sistemul centralizat si cate au alt sistem de incalzire - ca si aici este o problema...