Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Facturi emise fara contract si facturi restante ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Facturi emise fara contract si facturi restante facturi achitate

1. Daca exista o factura restanta ( de ex emisa in ianuarie 2008) se pot achita/incasa facturile ulterioare fara a fi achitata cea restanta?
2. In ce baza se emit facturi daca nu exista contract intre doi comercianti?
Pentru 2.
In conditiile art. 36 din Codul Comercial
Pentru 1:
Inteleg sa sunteti emitentul facturilor, ar trebui sa soicitati o clarificare cu beneficiarul asupra acelei facturi care nu a fost achitata.
Achitarea se face in ordinea vechimii facturilor daca nu se specifica in mod expres pentru ce factura se face plata