avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Am facut un contract de imprumut (o sa las ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Am facut un contract de imprumut (o sa las mai jos ...

Buna ziua!

Am facut un contract de imprumut (o sa las mai jos link cu formatul) si am imprumutat o suma de bani cash.
Doresc sa returnez inapoi banii tot cash (in mana) dar problema este ca nu sunt in tara.
Imi puteti spune va rog ce fel de contract trebuie sa fac pentru restituirea banilor si cum se procedeaza daca nu sunt in tara? Doresc ca mama sa se intalneasca cu persoana respectiva sa restituie banii.
Vreau sa existe o dovada clara de restituire.

[ link extern ]
Cel mai recent răspuns: Hoffaramirtpm , utilizator 18:18, 24 Ianuarie 2023
Restituiți suma de acolo de unde sunteți, dar prin virament bancar, ca să aveți chitanța ca probă.
Și scrieți tot ce știți la rubrica destinația banilor, adică scrieți restituire înmprumut făcut către numitul......, domiciliat în......, la data în anul........, și tot ce știți ca să aveți o probă la mână.

Să nu-i dea mama banii în mână pe drum, că s-ar putea să nu mai recunoască că ia primit.

Și prin POȘTĂ dacă-i trimiteți banii aveți probă doveditoare, dacă păstrați chitanța.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator
De ce vreti sa ii dati in mana si nu in cont?
Daca ati facut contract si vreti sa ii dati in mana , va da chitanta ca i-ati înapoiat suma de... care face obiectul contractukui de imprumut si nu mai are nicio pretentie, datorita fiind stinsa.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator

gi-jane2 a scris:

De ce vreti sa ii dati in mana si nu in cont?
Daca ati facut contract si vreti sa ii dati in mana , va da chitanta ca i-ati înapoiat suma de... care face obiectul contractukui de imprumut si nu mai are nicio pretentie, datorita fiind stinsa.



Si e in regula daca suma e restituita de mama si chitanta oferita tot ei? Fara mine de fata?

Ma refer ca mama sa-i ofere banii si el sa scrie pe chitanta ca a primit suma X de la mine.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
Hoffaramirtpm, utilizator
Și totuși de ce vreți să-i dați în mână, și încă prin altă persoană`? Aveți 2 martori străini și neutri`?

Chitanța de mână nu-i atât de sigură în ziua de azi, ca una eliberată de POȘTĂ, sau de o instituție bancară.

Iar dacă mama îi restituie împrumutul nu-i legal să scrie în fals pe chitanță că dvs ați fost de față și i-ați înmânat personal datoria.
Ultima modificare: Marți, 24 Ianuarie 2023
Dapix, utilizator


Dapix a scris:

Și totuși de ce vreți să-i dați în mână, și încă prin altă persoană`? Aveți 2 martori străini și neutri`?

Chitanța de mână nu-i atât de sigură în ziua de azi, ca una eliberată de POȘTĂ, sau de o instituție bancară.

Iar dacă mama îi restituie împrumutul nu-i legal să scrie în fals pe chitanță că dvs ați fost de față și i-ați înmânat personal datoria.


O sa fac restituirea prin westerunion. Multumesc ptr raspunsuri!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bani imprumutati de recuperat buna ziua. stiti cum se spune, ... CBucuresti CBucuresti Bani imprumutati de recuperat Buna ziua. Stiti cum se spune, daca vrei sa vezi cu adevarat cine itit este prieten, imprumuta bani. Am ajutat pe cineva cu o ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! În cazul in care am dat bani cu imprumut fara nici ... Morus Alin Morus Alin Buna ziua! În cazul in care am dat bani cu imprumut fara nici un act si fara martori ii mai pot recupera inapoi?Daca am o convorbire telefonica inregistrata ... (vezi toată discuția)