Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Iaz in curtea proprie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Iaz in curtea proprie

Buna,

doresc sa sap unui iaz de aprox 60-70 m2 in curtea proprie. Iazul ar fi alimentat din drenajul din jurul casei / apa colectata de pe casa de la ploaie / izvoare locale. Destinatia estre strict pentru uz personal.

As dori sa stiu daca / de ce demersuri e nevoie si in cazul in care cineva a mai facut astfel de demersuri cat de complicate sunt in practica.

Citeam pe forumuri ca daca iazul ar avea sub 30 m2 ar fi nevoie de o simpla notificare a primariei. Mai e in vigoare o astfel de reglementare?

Multumesc
Mergeti la Gospodarirea Apelor din localitatea unde aveti terenul.
Consultati legislatia aferenta Apelor Romane.
Este necesar acord de la comisariatul garzii de mediu
Multumesc