Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Pot actiona in instanta pentru prelugirea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Pot actiona in instanta pentru prelugirea perioadei ...

Buna ziua,
Pot actiona in instanta pentru prelugirea perioadei de primire a pensiei alimentare atata timp cat copilul nu a implinit inca 18 ani ? (ii va impli in luna martie a.c). Intreb deoarece as vrea sa evit implicarea lui de a actiona el in instanta la implinirea varstei pentru a nu periclita relatia dintre cei doi (tata -fiu). El este in continuare la liceu in clasa a XI. Multumesc!
Buna ziua, copilul va putea cere pensia in instanta dupa implinirea varstei de 18 ani daca aveti hotarare pentru pensie numai pana la majorat. Cu conditia sa fie in continuarea studiilor dupa acea varsta.
Madalina Pascu, Avocat
aly2023 a scris:

Intreb deoarece as vrea sa evit implicarea lui de a actiona el in instanta la implinirea varstei pentru a nu periclita relatia dintre cei doi (tata -fiu).

Nu puteți face asta în locul lui.
Dacă spuneți că au o relație bună poate nici nu va fi cazul, ci va plăti de bunăvoie.
Actiunea introdusa acum poate fi pentru majorare pensie, dar va fi data tot pana la majorat.

Dupa 18 ani doar minorul devenit major are calitate procesuala activa de a si da in judecata parintele pentru a fi obligat la plata pensie cat se afla in continuarea studiilor, dar nu mai mult de 26 ani.