Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 351/2022. Va rog sa-mi spuneți dacă această ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 351/2022. Va rog sa-mi spuneți dacă această lege se ...

Legea 351/2022.
Va rog sa-mi spuneți dacă această lege se aplica în cazul în care am lucrat că inginer in cadrul secției de Turnătorie aliaje neferoase Alro Slatina.
Aici producem bare și sleburi din care se fac ulterior componente pentru industria auto și aero. Legea spune că se aplica doar pentru sectorul construcții de mașini. Dar materia primă pe care noi o producem in turnătoria din aliaje neferoase este pentru industria auto și aero.
Mulțumesc, aștept răspuns.
In mod normal, legea este aplicabila si in turnatoriile de piese pentru masini. Trimiteti adresa la CJP si solicitati recalcularea pensiei in baza legii respective.