Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Care sunt exact atributiile persoanei ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Care sunt exact atributiile persoanei desemnate sa ...

Buna ziua,
Care sunt exact atributiile persoanei desemnate sa fie responsabil de aplicarea legii 361/2022, privind protectia avertizorului in interes public?
Are dreptul sa faca o raportare internă, o raportare externă sau o divulgare publică.

Raportare internă - comunicarea orală sau scrisă de informații referitoare la încălcări ale legii din cadrul unei autorități, instituții publice, persoane juridice de drept public, precum și din cadrul persoanelor juridice de drept privat. Raportarea internă se realizează prin mijloacele puse la dispoziție de autoritățile, instituțiile publice, persoanele juridice de drept public, precum și de persoanele juridice de drept privat pentru efectuarea de raportări privind încălcări ale legii, acestea constituind canalele interne de raportare;

raportare externă - comunicarea orală sau scrisă de informații referitoare la încălcări ale legii realizată prin canalele externe de raportare reprezentate de autorități.

divulgare publică - punerea la dispoziție, în orice mod, în spațiul public a informațiilor referitoare la încălcări ale legii