Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Poate un avocat stagiar - colaborator sa aiba ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Poate un avocat stagiar - colaborator sa aiba clientela proprie ...

Poate un avocat stagiar - colabortor sa aiba clientela proprie in interiorul formei de exercitare a profesiei la care colaboreaza?

Multumesc!
Potrivit art. 217 din Statutul profesiei de avocat
(1) Avocatul colaborator nu are dreptul de a avea clientelă personală în afara formei de exercitare a profesiei la care colaborează.
(2) Orice client personal trebuie adus la cunoştinţa avocatului titular/coordonator al formei de exercitare a profesiei la care avocatul colaborator îşi desfăşoară activitatea.
(3) Lucrările profesionale efectuate pentru clientela personală a avocatului colaborator se vor efectua prin intermediul formei de exercitare a profesiei, iar în contractul de asistenţă juridică se va menţiona expres caracterul de "client personal" al avocatului colaborator.

Pe scurt: DA, avocatul stagiar colaborator poate avea clientela proprie numai in interiorul formei de exercitare si NU in afara ei.

Multumesc frumos, nu eram sigur daca se aplica prin analogie si stagiarului.