Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Bună Ziua! În urmă cu aproximativ 10 lunii de zile am produs un accident soldat cu victimă art 338, dar datorită faptului că m-am speriat foarte tare, am plecat acasă. Au trecut vreo 6 ore de la accident am văzut că nu mă caută nimeni, așa că am plecat la vecinul meu bun prieten care are un atelier de dezmembrări auto sa văd dacă are o oglindă de schimb, i-am cumpărat-o și am montat-o. Următoarea zii a venit un echipaj de poliție la mine acasă spunându-mi de ce sa întâmplat și mau luat cu ei la secție să dau declarații. După asta mau dus pe arest 24 de ore spunându-mi că nu am cum să stau mai mult acolo! Imediat după ce am ieșit de pe arest am căutat victima, am mers cu ea la notar i-am dat banii iar apoi am dus declarația la poliție să văd ce mai am de făcut, au spus că am de așteptat, că de regulă nu se va întâmpla mare chestie din tot dosarul, pentru că victima nu a avut zile multe de îngrijiri medicale(10-11)! În urmă cu câteva săptămâni am sunat personal la parchet și mi-au spus că dosarul se află la ei.
Dacă îmi poate spune cineva ce s-ar putea întâmpla? Sau de regulă cât aș mai putea aștepta mi sa luat și sânge am fost negativ si la alcool si la droguri iar depășirea a fost regulamentară
Ps: nu am antecedente penale, pemisul meu este eliberat de autoritățile austriece și am 20 de anii
Mariuuuuusssssss, utilizator
O sa fiti trimis in judecata si condamnat.
Deci trebuie sa fac puscarie? Era sa lesin la munca sunt pe schimb de noapte
Art. 338
Părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia

(1) Părăsirea locului accidentului, fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului sau de către instructorul auto, aflat în procesul de instruire, ori de către examinatorul autorităţii competente, aflat în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi fapta oricărei persoane de a modifica starea locului sau de a şterge urmele accidentului de circulaţie din care a rezultat uciderea sau vătămarea integrităţii corporale ori a sănătăţii uneia sau mai multor persoane, fără acordul echipei de cercetare la faţa locului.
[ link extern ]

Ar trebuie sa va cautati un avocat.

latka, moderator
Daca mi-as baga un avocat bun, as putea sa fac cumva sa imi recuperez permisul mai repede? Nu inteleg de ce as fii condamnat odata ce nu am consumat nimic, depasirea a fost regulamentara, si m-am impacat si cu victima, si in declaratii mi-am cerut scuze si ca toata procedura sa intimplat din cauza ca m-am speriat
Mariuuuuusssssss, utilizator
Era sa zic ce sa iti bagi si unde...
Cred ca nu realizezi ca vorbim de 2 fapte penale una de vatamare si una de fuga de la locul accidentului. Tu intelegi ca e penal? Vorbesti de permis si l-ai lasat pe ala lat pe sosea?
Nu o sa iei niciun permis, daca vei fi condamnat permisul va fi anulat, va trebui sustinut din nou examen.

Daca nu fugeaî ca un las, poate nu ajungeai nici in instanta, dar asa...poate se ajunge la o condamnare cu suspendare.
gi-jane2, moderator