Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Buna ziua, am un client care, odata la doua saptamini, ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Buna ziua, am un client care, odata la doua saptamini, comanda ...

Buna ziua, am un client care, odata la doua saptamini, comanda un Mini PC. Dupa ce il primeste, il testeaza, se joaca pe el si apoi il trimite retur. Si uite asa de 9 ori. De mentionat ca transportul inapoi al produsului este platit de mine iar costul transportului initial ii este returnat integral. Ce pot sa fac ? Cum pot sa nu-i mai vind ?
contactati un avocat sa vedeti ce sanse ati avea in caz ca l-ati da in judecata.
. 15. -
Niciun drept nu poate fi exercitat în scopul de a vătăma sau păgubi pe altul ori într-un mod excesiv şi nerezonabil, contrar bunei-credinţe.

banuiesc ca aveti datele de contact ale individului, puteti sa il intrebati ce il nemultumeste la acel produs si de ce il tot comanda daca nu e bun sau il nemultumeste, as ava faceti eventual si ceva probe pt a-i dovedi reua credinta.
Cineva , de curand (firma comert online de imbracaminte) se plangea de aceeasi situatie . Solutia adoptata a fost sa solicite clientului un proces verbal sub semnatura privata cu ce anume il nemultumeste la produsul returnat . Eventualele incoerente , neconcordante , denaturari evidente a reclamatiilor etc se va rezolva in instanta cu recuperarea cheltuielilor de transport si altele .. Fenomenul a fost stopat in proportie de 90%
Nu aveți nicio modalitate tehnică să-l blocați? Gen persoana cu datele lui să nu mai fie redirecționată spre plăți și să fie automat deconectată de la site. Nu sunt IT-ist, doar întreb.

Furi64 a scris:

Buna ziua, am un client care, odata la doua saptamini, comanda un Mini PC. Dupa ce il primeste, il testeaza, se joaca pe el si apoi il trimite retur. Si uite asa de 9 ori. De mentionat ca transportul inapoi al produsului este platit de mine iar costul transportului initial ii este returnat integral. Ce pot sa fac ? Cum pot sa nu-i mai vind ?

Alexandru Surcel, Avocat
Am avut și eu din ăștia care n-au ce face. E un război de uzura.... Modificați condițiile de retur afisate site în sensul ca la retur clientul plătește transportul. Afișați vizibil în site ca din data x se modifica condițiile de retur și ca costul returului e suportat integral de client (se poate trece chiar și în template-ul mailului pe care îl primește când face comanda). Nu scrie în lege ca suntem obligați sa le achitam și transportul la retur..
2) Nu mai acordați transport gratuit la produse o perioada de timp, indiferent de valoare,
3) condiționați trimiterea returului doar prin anumie firme de curierat - Cea mai scumpa, ca să-l usture la buzunar.
O sa piardă 20-25 lei la expediere și minim 25 lei la retur.
Sa vedem cât timp ii convine sa piardă bani.

Furi64 a scris:

Buna ziua, am un client care, odata la doua saptamini, comanda un Mini PC. Dupa ce il primeste, il testeaza, se joaca pe el si apoi il trimite retur. Si uite asa de 9 ori. De mentionat ca transportul inapoi al produsului este platit de mine iar costul transportului initial ii este returnat integral. Ce pot sa fac ? Cum pot sa nu-i mai vind ?