Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Achizitie bunuri proprii, in timpul casatoriei cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Achizitie bunuri proprii, in timpul casatoriei cu acord

Buna seara,
exista posibilitatea redactarii unui act intre soti, care au proprietate comuna, ca in baza acrdului unuia dintre soti, celalat sa poata achizitiona bunuri proprii , de care poate dispune oricand de ele , fara a avea nevoie de acorul celuilalt sot pentru a le vinde?
Schimbati,va regimul matrimonial in cel al separatiei de bunuri daca vreti sa achiziționați bunuri proprii. Conventia se face la notar , nu privat intre soti.
gi-jane2, moderator
Scuze , e vina mea ca nu am specificat ca acest acord de care intrebam sa se faca la notar si nu in privat.
Schimbarea regimulului matrimonial in cel al sepatratiei de bunuri e singura posibilitatea?
Daca bunurile comune, in speta un apartament, este gaj la banca, mai implica ceva?
Pt a schimba regimul matrimonial se lichidează actualul, cel comun ramane tot comun, dar pe cote parti.
Poate nu ar fi singura modalitate, aceasta schimbare, daca ati da mai mule detalii despre ce vreti sa faceti mai exact.
Ce bunuri vreti sa luati, din ce bani si de ce vreti sa fie proprii, doar ca sa le vindeti?
In urmatoarea perioada, voi avea de tranzactionat diverse proprietati in tara, si nu pot sa fac de fiecare data imputernicire din partea sotiei pentru vanzarea diverselor proprietati cumparate pe care va trebui sa le vand.
Banii nu provin din castigurile comune.
Daca va trebui sa schimb regimul matrimonial , iar apartamentul comun este gajat la banca pentru imprumut, implica si banca in schimbarea regimului matrimonial?
Tudoreanu, utilizator
De ce nu puteți face procura...? Durează aproximativ 30 de minute și nu îmi închipui ca vindeti bunuri zilnic.
Și da, pentru schimbarea regimului matrimonial, va fi și banca implicata, fiindcă înainte trebuie lichidat regimului comunitatii legale.