avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, se da urmatoarea problema. Am avut un prieten ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, se da urmatoarea problema. Am avut un prieten care a fost ...

Buna, se da urmatoarea problema.
Am avut un prieten care a fost divortat si in urma casatoriei a rezultat un copil.
Copilul e la mama.
Problema este ca tatal copilului a facut un contract de intretinere pe o verisoara de gradul 2-3
El nu a mai avut pe nimeni( parinti /frati )
El a decedat si dupa deces persoana respectiva a scos banii de pe cont de la bancomat.
Am inteles ca ar fi facut o procura/imputernicire.
Daca este asa, aceea procura/imputernicire nu inceteaza in ziua cand el a decedat ?
Se poate ataca in instanta ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Februarie 2023
Playa, utilizator
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 07:42, 4 Februarie 2023
Daca s-a scos de la bancomat, nici nu s-a folosit de imputernicire, ci de card, a avut pinul.
De procura nu se mai putea folosi oricum după decesul titulqrului.
Puteti face si plangere penala pt furt si da, puteti da persoana in judecata.
De unde stiti ca a retras banii ?

gi-jane2 a scris:

Daca s-a scos de la bancomat, nici nu s-a folosit de imputernicire, ci de card, a avut pinul.
De procura nu se mai putea folosi oricum după decesul titulqrului.
Puteti face si plangere penala pt furt si da, puteti da persoana in judecata.
De unde stiti ca a retras banii ?


De la banca, dar nu inteleg ce fel de procura a facut sau e doar minciuna fiindca la banca nu a figurat ca a fost facut imputernicire ca sa retraga bani.
si nici la
notarul unde sa facut acel contract de intretinere.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Februarie 2023
Playa, utilizator
Dacă a retras banii cu cardul e clar, a știut codul PIN. Nici nu mai contează dacă a avut procură sau nu.
Poate să nu recunoască că a retras ea banii de pe card. De la bancomat poate retrage oricine, și hoții, și oricine știe codul PIN.

Nu aveți treabă să mergeți la ghișeul băncii dacă au fost retrași cu cardul, agenții de la bancă nu au cum să vă ajute. Doar poliția poate cerceta cine a "furat" banii.

Cu cardul pot fi retrași si din alt județ, sau din altă țară, lăsați angajații băncii în pace.
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Februarie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibila eroare a bancomatului pavel_elena pavel_elena Buna ziua, Pe 14.11 am fost la ATM-ul BRD-ului din Piatra Neamt sa-mi scot banii de pe card. Am bagat cardul, am introdus pinul si am cerut retragere numerar ... (vezi toată discuția)
Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat ... anatab anatab Banca cere restituirea banilor retrași din contul tatălui decedat Bună ziua. Recurg iar la ajutorul dvs. Tata a decedat în data de 17 martie. Banii de ... (vezi toată discuția)
Card maitairina maitairina Buna ziua. Ieri am mers la agentia judeteana pentru plati si inspectie sociala unde am facut o cerere ca alocatia copiiilor sa intre pe card. Daca pe cerere an ... (vezi toată discuția)