Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna, se da urmatoarea problema. Am avut un prieten ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna, se da urmatoarea problema. Am avut un prieten care a fost ...

Buna, se da urmatoarea problema.
Am avut un prieten care a fost divortat si in urma casatoriei a rezultat un copil.
Copilul e la mama.
Problema este ca tatal copilului a facut un contract de intretinere pe o verisoara de gradul 2-3
El nu a mai avut pe nimeni( parinti /frati )
El a decedat si dupa deces persoana respectiva a scos banii de pe cont de la bancomat.
Am inteles ca ar fi facut o procura/imputernicire.
Daca este asa, aceea procura/imputernicire nu inceteaza in ziua cand el a decedat ?
Se poate ataca in instanta ?
Playa, utilizator
Daca s-a scos de la bancomat, nici nu s-a folosit de imputernicire, ci de card, a avut pinul.
De procura nu se mai putea folosi oricum după decesul titulqrului.
Puteti face si plangere penala pt furt si da, puteti da persoana in judecata.
De unde stiti ca a retras banii ?

gi-jane2 a scris:

Daca s-a scos de la bancomat, nici nu s-a folosit de imputernicire, ci de card, a avut pinul.
De procura nu se mai putea folosi oricum după decesul titulqrului.
Puteti face si plangere penala pt furt si da, puteti da persoana in judecata.
De unde stiti ca a retras banii ?

De la banca, dar nu inteleg ce fel de procura a facut sau e doar minciuna fiindca la banca nu a figurat ca a fost facut imputernicire ca sa retraga bani.
si nici la
notarul unde sa facut acel contract de intretinere.
Playa, utilizator
Dacă a retras banii cu cardul e clar, a știut codul PIN. Nici nu mai contează dacă a avut procură sau nu.
Poate să nu recunoască că a retras ea banii de pe card. De la bancomat poate retrage oricine, și hoții, și oricine știe codul PIN.

Nu aveți treabă să mergeți la ghișeul băncii dacă au fost retrași cu cardul, agenții de la bancă nu au cum să vă ajute. Doar poliția poate cerceta cine a "furat" banii.

Cu cardul pot fi retrași si din alt județ, sau din altă țară, lăsați angajații băncii în pace.
Dapix, utilizator