avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Universitate desființată - susținere licență
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Universitate desființată - susținere licență

Bună ziua,
Mama mea a fost studentă integralistă la Academia Română de Management înainte ca aceasta să se desființeze (anii 90), însă nu a apucat să dea și examenul de licență. Căutând informații pe internet, am aflat că la momentul desființării încă se putea susține examenul de finalizare a studiilor la orice altă universitate acreditată, cu acordul acesteia.
Întrebările mele ar fi:
- oare mai există pe undeva o arhivă cu studenții de la acea vreme ca să poată obține foaia matricolă/dovada studiilor?
- dacă ar reuși să obțină dovada studiilor, ar mai putea susține examenul la o facultate acreditată și în prezent?
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Februarie 2023
DianaMonica96, utilizator
Cel mai recent răspuns: Anna1010 , utilizator 20:08, 28 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fie intrebati la Ministerul Educatiei , fie la Arhivele Nationale despre aceasta arhiva.
Bună ziua! Și eu am fost în aceeași perioada studenta acolo. Da ...poate continua studiile ... poate fii înmatriculată chiar și în anul 3 cu diferențe. Va pot da mai multe informații. Am si eu aceeași problema nu știu si nu găsesc arhivele facultatii. Ați reușit între timp sa găsiți vre o informație în acest sens?

DianaMonica96 a scris:

Bună ziua,
Mama mea a fost studentă integralistă la Academia Română de Management înainte ca aceasta să se desființeze (anii 90), însă nu a apucat să dea și examenul de licență. Căutând informații pe internet, am aflat că la momentul desființării încă se putea susține examenul de finalizare a studiilor la orice altă universitate acreditată, cu acordul acesteia.
Întrebările mele ar fi:
- oare mai există pe undeva o arhivă cu studenții de la acea vreme ca să poată obține foaia matricolă/dovada studiilor?
- dacă ar reuși să obțină dovada studiilor, ar mai putea susține examenul la o facultate acreditată și în prezent?
Mulțumesc anticipat!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diploma de licență falsă cristinaflorentina cristinaflorentina Soțul meu a susținut în 2005 lucrarea de licență la Universitatea de Petrol și gaze Ploiesti, după ce a promovat nu a mers să-și ridice diploma, apoi ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! m.am înscris astăzi la facultatea centrul internațional ... IULIANA26. IULIANA26. Bună ziua! M.am înscris astăzi la facultatea Centrul Internațional pentru învățământ Superior \"Tehnoeconomia Europeana\", dar tot astăzi am ... (vezi toată discuția)
Relicentiere spiru haret natty1954natty1954 natty1954natty1954 buna ziua , as dori o parere despre mult mediatizata cerere si sustinerea relicentieri , eu am sustinut licenta in anul 2009 in data de 06 iulie (inainte de ... (vezi toată discuția)