Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Universitate desființată - susținere licență
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Universitate desființată - susținere licență

Bună ziua,
Mama mea a fost studentă integralistă la Academia Română de Management înainte ca aceasta să se desființeze (anii 90), însă nu a apucat să dea și examenul de licență. Căutând informații pe internet, am aflat că la momentul desființării încă se putea susține examenul de finalizare a studiilor la orice altă universitate acreditată, cu acordul acesteia.
Întrebările mele ar fi:
- oare mai există pe undeva o arhivă cu studenții de la acea vreme ca să poată obține foaia matricolă/dovada studiilor?
- dacă ar reuși să obțină dovada studiilor, ar mai putea susține examenul la o facultate acreditată și în prezent?
Mulțumesc anticipat!
DianaMonica96, utilizator
Fie intrebati la Ministerul Educatiei , fie la Arhivele Nationale despre aceasta arhiva.
Bună ziua! Și eu am fost în aceeași perioada studenta acolo. Da ...poate continua studiile ... poate fii înmatriculată chiar și în anul 3 cu diferențe. Va pot da mai multe informații. Am si eu aceeași problema nu știu si nu găsesc arhivele facultatii. Ați reușit între timp sa găsiți vre o informație în acest sens?

DianaMonica96 a scris:

Bună ziua,
Mama mea a fost studentă integralistă la Academia Română de Management înainte ca aceasta să se desființeze (anii 90), însă nu a apucat să dea și examenul de licență. Căutând informații pe internet, am aflat că la momentul desființării încă se putea susține examenul de finalizare a studiilor la orice altă universitate acreditată, cu acordul acesteia.
Întrebările mele ar fi:
- oare mai există pe undeva o arhivă cu studenții de la acea vreme ca să poată obține foaia matricolă/dovada studiilor?
- dacă ar reuși să obțină dovada studiilor, ar mai putea susține examenul la o facultate acreditată și în prezent?
Mulțumesc anticipat!