avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 749 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara, poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara, poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna unde se prevede ...

Buna seara, poate cineva sa ma ajute si sa-mi spuna unde se prevede ca daca nu platesc o anumita perioada de timp facturile de gaz sunt debransat de la retea ? Va multum,esc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:58, 6 Februarie 2023
Cititi cu atentie contractul de furnizare utilittai
In contractul de,furnizare utilitati este concret prevazut ca in situatia in care beneficiarul contractului se inregistreaza cu debite,furnizorul are dreptul legal sa restrictioneze /sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor pana la achitarea debitului in evidenta,
Va multumesc, dar intrebarea era alta: care era temeiul legal ?

ynocentta a scris:

Cititi cu atentie contractul de furnizare utilittai
In contractul de,furnizare utilitati este concret prevazut ca in situatia in care beneficiarul contractului se inregistreaza cu debite,furnizorul are dreptul legal sa restrictioneze /sisteze provizoriu furnizarea utilitatilor pana la achitarea debitului in evidenta,

Art. 1270. Forţa obligatorie

(1) Contractul valabil încheiat are putere de lege între părţile contractante.

deci ce ati convenit in contract, e lege :)
care era temeiul legal

Temeiul legal il constituie documentul incheiat intre dv si furnizorul de utilitati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Furnizor de apa curenta poate sista apa unui beneficiar rau-platnic? alexank alexank Am inteles ca ar fi o lege prin care furnizorul a carui facturi nu i se platesc, poate sista alimentarea cu apa oricarui beneficiar, doar daca ii aduce un alt ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, locuiesc in tr un bloc in care cei care il administreaza(termocervice ... aaaalinuta aaaalinuta buna ziua, Locuiesc in tr un bloc in care cei care il administreaza(termocervice iasi), au uitat sa afiseze o notificare, astfel incat apa vital au oprit apa ... (vezi toată discuția)