Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dacă au trecut 3 ani de la expirarea termenului de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dacă au trecut 3 ani de la expirarea termenului de valabitate ...

Dacă au trecut 3 ani de la expirarea termenului de valabitate a permisului, pot cere reinoirea, în ce condiții?
Din martie, și polițiștii din cadrul serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor vor putea aplica amenzi în cazul nepreschimbarii permisului sau talonului auto ori neradierii vehiculului deținut în termenul legal,
Procedura de obtinere permis nou de conducere implica
-programare la DRPCIV pentru depunere cerere -puteti face programare online
-achitare c/v taxa eliberare permis 89 lei -se poate face si online
-control medical pentru intocmire fisa medicala care sa va declare apt
Succes !

ynocentta, utilizator
De ce speriati pe d-na Tofan cu amenda, cazurile in care se amendeaza pentru nepreschimbarea la timp nu includ si expirarea :
Articolul 100
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
.............................
4. neîndeplinirea obligației de a solicita autorității competente, în termenul prevăzut de lege, eliberarea unui nou permis de conducere sau certificat de înmatriculare ori de înregistrare, în cazul în care acestea au fost declarate furate, pierdute, deteriorate sau nu mai corespund din punctul de vedere al formei și conținutului celor în vigoare;

Un permis expirat se poate preschimba oricind (si-n aprilie, mai, iunie... etc), fara probleme, respectind procedura:
[ link extern ]

ynocentta a scris:

Din martie, și polițiștii din cadrul serviciilor publice comunitare regim permise de conducere și înmatriculare a vehiculelor vor putea aplica amenzi în cazul nepreschimbarii permisului sau talonului auto ori neradierii vehiculului deținut în termenul legal,

latka, moderator