Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua cum se poate intabula o casa nou fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua cum se poate intabula o casa nou fara autorizatie de ...

Buna ziua cum se poate intabula o casa nou fara autorizatie de constructie doar pe numele meu dupa divort? Casa a fost construita in timpul casatoriei
Conform Legii Nr. 7, Art. 2, punctul 14 din 6 ianuarie 2020 se modifica prevederile articolului 37, alin. 6 al Legii Nr. 50/1991 si se stipuleaza faptul ca dreptul de proprietate asupra constructiilor se poate intabula in cartea funciara in baza unei adeverinte sau certificat de atestarea a edificarii constructiei.
Prevederile se aplica si in cazul constructiilor realizate fara autorizatie de construire daca s-a implinit termenul de prescriptie de 3 ani pentru sanctionarea faptei.
Pentru intabularea unei constructii fara autorizatie, autoritatile locale vor emite certificatul de atestare a edificarii constructiei in baza unei expertize tehnice calitative
Expertiza MLPAT, pentru a stabili daca constructia intruneste cerintele fundamentale=(structura de rezistenta, securitatea la incendiu) si a unei documentatii cadastrale realizate de catre un inginer geodez – cadastrist autorizat ANCPI.

Va multumesc f frumos