Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua! Prin sentinta definitiva si irevocabila am ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua! Prin sentinta definitiva si irevocabila am dreptul ...

Buna ziua!
Prin sentinta definitiva si irevocabila am dreptul la legaturi personale cu copilul in weekendul 2 si 4 de vineri de la ora 17 pana duminica la ora 17. Ieri nu am putut sa ajung sa iau copilul fiindca nu a mai pornit masina si mi-a fost si foarte rau si am anuntat mama de acest aspect si ca este posibil sa vin astazi(mentionez ca locuiesc in alt oras la 300 km si copilul locuieste in Bucuresti). Mama lui mi-a comunicat citez:
"O sa studieze cât timp e la tine?
Luni are ora de cello!
Plus 2 teste la matematica și romana. Nu este normal ca atunci când îl iei sa nu facă copilul nimic din datoriile lui. Dacă nu face asta, nu sunt de acord și pot dovedi ca îl strici și nu te ocupi de el atunci când este la tine."
Copilul practit doar 2 zile pe luna in ziua de sambata nu face teme sau sa studieze si asta nu influenteaza procesul lui de educatie. Ce pot sa fac daca mama nu vrea sa mi-l dea? Astazi pot sa merg cu un executor judecatoresc sau doar vineri la ora 17:00 cand incepe weekendul 2 si 4. Multumesc
Lectii face vineri pana la ora 17 cand il iau. Sambata este libera pt relaxare (cum spunea altcineva ca in weekend se odihnesc mai mult si se relaxeaza copiii) iar duminica dupa ora 17(uneori si mai devreme) cand il duc inapoi face lectii. Exact cum am spus 2 zile de sambata pe luna nu face lectii.

gi-jane2 a scris:

Puteti face si lectii impreuna, nu inseamna ca daca aveti program de vizita, sa fie doar pt distractie, banuiesc ca si pana qcum daca il luati de vineri oana duminica, nu facea lecții duminica seara acasa sau se ducea cu lectiile nefacute.

Eu nu văd un refuz categoric al mamei de a vă încredinţa copilul, ci doar rugămintea de a face lecţii de pregătire cu el. Puteţi să-i răspundeţi că DA, îl veţi ajuta la învăţat, să vă dea şi manualele după care învaţă copilul. În definitiv, tocmai fiindcă aveţi autoritate părintească comună, este indicat să cunoaşteţi activitatea şcolară a copilului, materiile studiate, gradul de cunoştinţe al copilului.
Martonze, utilizator
Eu inteleg ce imi sugerati dumneavoastra. Ideea este ca si in trecut a refuzat sa mi-l dea pe motiv ca weekendurile 2 si 4 nu se calculeaza si in vacanta ca de asta exista vacanta . Pe acest motiv mi-a spus ca sa vin sa il caut ca poate il gasesc in jurul casei desi ea era la mare cu copilul fix in weekendul meu. In acest sens are 3 reclamatii penale prin 112 si le- lasat asa ca nu am vrut sa-i fac rau. Ma repet ce pot face daca nu respecta hotararea judecatoreasca si nu imi da copilul.

Martonze a scris:

Eu nu văd un refuz categoric al mamei de a vă încredinţa copilul, ci doar rugămintea de a face lecţii de pregătire cu el. Puteţi să-i răspundeţi că DA, îl veţi ajuta la învăţat, să vă dea şi manualele după care învaţă copilul. În definitiv, tocmai fiindcă aveţi autoritate părintească comună, este indicat să cunoaşteţi activitatea şcolară a copilului, materiile studiate, gradul de cunoştinţe al copilului.

Apelati la executor daca se mai intampla sa nu vi-l dea la program
Pt vacanta nu aveti program separat?
gi-jane2, moderator
Tocmai de asta am facut o cerere de lamurire a dispozitivului iar judecatorul a spus clar ; weekendul 2 si 4 din fiecare luna a unui an calendaristic.

gi-jane2 a scris:

Apelati la executor daca se mai intampla sa nu vi-l dea la program
Pt vacanta nu aveti program separat?