avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum se calculeaza impozitul pe 2023 pentru cladirile ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum se calculeaza impozitul pe 2023 pentru cladirile nerezidentiale fara niciun raport de evaluare

Buna seara,

Cum se calculeaza impozitul pe anul 2023 pentru cladirile nerezidentiale fara niciun raport de evaluare din 2016?

Nu am primit nicio notificare prealabila despre reevaluare insa nu am depus niciodata un raport de evaluare a cladirii.

Conform noilor reglementari, ar trebui sa se aplice cota obisnuita, si nu cota majorata de impozitare. Insa, in decizia de impunere, pe anul 2023 impozitul pe cladirea nerezidentiala pe care o detin este calculat la cota majorata.

Care este modul de calcul in acest caz?

Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 12 Februarie 2023
mariusstoican, utilizator

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere cladire nerezidentiala dupa 6 ani. ce se poate face? mariusstoican mariusstoican Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea problema. Detin o cladire nerezidentiala de 12 ani de zile. Acum cateva zile am primit o decizie de impunere de la ... (vezi toată discuția)
Neplata impozit cladire nerezidentiala Negoita Daniela Negoita Daniela In anul 2015 am achiziționat impreună cu soțul meu o hală industrială pe care am inregistrat o imediat la fisc pentru impunere clădire și teren .Nu am ... (vezi toată discuția)
Impozite locale 2016 flo72 flo72 Buna seara, In noul Cod Fiscal care va intra in vigoare la 1 ianuarie 2016 se precizeaza ca valoarea impozabila pentru cladirile nerezidentiale se ... (vezi toată discuția)