Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Cum se calculeaza impozitul pe 2023 pentru cladirile ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Cum se calculeaza impozitul pe 2023 pentru cladirile nerezidentiale fara niciun raport de evaluare

Buna seara,

Cum se calculeaza impozitul pe anul 2023 pentru cladirile nerezidentiale fara niciun raport de evaluare din 2016?

Nu am primit nicio notificare prealabila despre reevaluare insa nu am depus niciodata un raport de evaluare a cladirii.

Conform noilor reglementari, ar trebui sa se aplice cota obisnuita, si nu cota majorata de impozitare. Insa, in decizia de impunere, pe anul 2023 impozitul pe cladirea nerezidentiala pe care o detin este calculat la cota majorata.

Care este modul de calcul in acest caz?

Va multumesc!
mariusstoican, utilizator