Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inchiriere în regim turistic/hotelier fără acordul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inchiriere în regim turistic/hotelier fără acordul vecinilor

Bună seara, adresez aici o intrebare, legat de inchirierea in regim turistic/hotelier, respectiv Ordinul de ministru din 01.03.22; conform acestuia, inteleg dintr-un alt articol pe site, ca plecând de la premisa respectării drepturilor reciproce, ordinul de ministru prevede obținerea acordului din partea vecinilor cu care operatorul economic are pereți comuni, pentru a putea obține certificatul de clasificare. Spre exemplu, acel vecin cu pereți comuni este direct afectat de zgomotul care ar putea fi făcută de turiști în timpul orelor de odihnă.
Acum, situatia mea: vecinul a început activitatea de închiriere in regim hotelier/turistic prin promovarea proprietatii pe airbnb, booking si alte platforme similare; fără sa ceara acest acord (nu știu dacă are acelcertificat eliberat de autorități); Menționez ca nu exista Asociație proprietari, asa ca exclus sa fi obținut acordul de la aceasta. Și nici de la ceilalți proprietari nu a cerut/obținut.
Este vorba de o proprietate gen duplex, la munte; eu am luat-o pentru liniste & relaxare, de cand a inceput sa inchirieze vin tot felul de oameni: unii mai ok, altii nu. Ideea e ca nu vreau sa ma supun acestui risc. Curtea este proprietate comuna cu ceilalti 5 vecini.

Intrebarea mea este ce ar trebui sa fac ca sa stopez acessta activitate? Care sunt autoritățile competente cărora ar trebui sa ma adresez și în ce forma?
dan_ph, utilizator
Initial sesizati oficial politia teritoriala si ANAF