avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Ce venituri neimpozabile se pot acorda unui salariat?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Ce venituri neimpozabile se pot acorda unui salariat?

Buna seara,
ce venituri neimpozabile se pot acorda unui salariat care este si administrator, incepand din februarie 2023 care sa fie cheltuieli deductibile sa se poata scadea din profit?
- hrana ? ce documente trebuie sa intocmesc, cheltuieli neimpozitate?
- bonusuri, salariatul are un copil
- servicii turistice
- pesie facultativa
- nu doreste abonament la fitness
salariul brut este de 3500 lei.
multumesc
Ultima modificare: Joi, 16 Februarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: aurica.slatineanu , utilizator 20:04, 16 Februarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vedeti art.76 alin.4 C.fisc.
multumesc mult
am cititit dar mai am in continuare nelamuriri.
cum pot sa-i asigur hrana daca domiciliul il are in Bucuresti,
unde lucreaza pentru terti, iar la puntul de lucru din
timisoara lucreaza pentru firma.
unde ii fac delegatie cand vine la p de lucru
sau la terti?
si cu delegatia nu mi-e clar cat este diurna pe zi,
daca ii dau cash din casa pe delegatie sau trebuie sa justifice cu
bonuri?
"Plafonul aferent valorii a 3 remuneraţii prevăzute în raportul juridic se calculează prin raportarea celor 3 remuneraţii la numărul de zile lucrătoare din luna respectivă, iar rezultatul se multiplică cu numărul de zile din perioada deplasării;"
multumesc mult,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare avans spre decontare cecesia cecesia Asociatul unei firme care este si administratorul unui SRL poate lua avans spre decontare daca nu este salariat?Care este monografia contabila:- avans spre ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli delegatie gabrieladinu gabrieladinu Daca acord deductibilitate cheltuielilor din facturile de masa aduse de salariatii care au efectuat deplasari in interesul serviciului in tara ,atunci nu mai ... (vezi toată discuția)
Buna ziua. in primul rand la multi ani. pentru inceputul de an ... Achim2019 Achim2019 Buna ziua. In primul rand La multi ani. Pentru inceputul de an vin si eu cu o problema legata dr pontaj. Lucrez la o societate in domeniul telecomunicatiilor. ... (vezi toată discuția)