avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am absolvit o scoala postliceala ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am absolvit o scoala postliceala ...

Buna ziua, am urmatoarea situatie:

Am absolvit o scoala postliceala in august 2022, tot de atunci sunt si insarcinata, termenul fiind 11 mai 2023.
Din decembrie 2022 sunt in somaj, pana in mai anul curent.
Cum trebuie sa procedez pentru indemnizatie in caz ca nasterea mea se va suprapune inca cu perioada de somaj(de ex, daca nasc mai repede, in aprilie). Cineva mi a zis ca daca nasc inainte de a iesi din somaj, trebuie sa imi iau si concediu pre si postnatal.
Ieri, cand am fost la agentia de somaj cu carnetul la vizat, am pus o intrebare despre situația mea si mi s a spus cum ca nu am cum sa iau si pre/postnatal pt ca nu am cotizat nicaieri, si ca, in momentul in care voi naste, am la dispozitie 42 de zile sa depun pentru indemnizatia de crestere a copilului.

Ma poate lamuri cineva exact? Nu vreau sa ma trezesc ca nu pot beneficia de aceasta dintr o greseala. Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Februarie 2023
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:06, 19 Februarie 2023
1. Postliceala a fost la cursuri de zi?

2. Perioada exacta a somajului care este, de cand si pana cand , mai exact?
Postliceala da, la zi su somajul decembrie2022-mai 2023, 6 luni


Cornel Vasile a scris:

1. Postliceala a fost la cursuri de zi?

2. Perioada exacta a somajului care este, de cand si pana cand , mai exact?

22 decembrie - 22 mai, aproximativ

Cornel Vasile a scris:

1. Postliceala a fost la cursuri de zi?

2. Perioada exacta a somajului care este, de cand si pana cand , mai exact?

iunie 2021 - mai 2023 este perioada eligibila pentru CCC.

Pentru prenatal/postnatal nu indepliniti conditiile. Singura posibilitate este prelungirea somajului cu concediu medical , astfel incat la data nasterii sa figurati in somaj ...insa mai intrebati si la Casa de Asigurari de Sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prenatal si postnatal TEREZA-ANA TEREZA-ANA Sunt insarcinata in 7 luni si ma aflu in somaj de la 1 iunie pana la 1 decembrie.(in noimbrie trebuie sa nasc).As dori sa stiu daca prenatalul este obligatoriu ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal natysam_11 natysam_11 Buna ziua Sunt in somaj si urmeaza sa nasc,beneficiez de concediu pre si postnatal sau numai de concediu de crestere a copilului? Cum se poate lua ... (vezi toată discuția)
Buna! În anul 2021 am terminat clasa a 12-a. În martie 2022 ... tabita_crina tabita_crina Buna! În anul 2021 am terminat clasa a 12-a. (Nu am fost în șomaj după terminarea liceului) În martie 2022 m-am angajat pentru prima data și am ... (vezi toată discuția)