Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Activitate alpinist utilitar dupa 45 ani.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Activitate alpinist utilitar dupa 45 ani.

Va salut. Va rog cu mult respect sa-mi spuneti daca mai pot continua activitatea de alpinist utilitar (industrial) in cadrul societatii unde imi desfasor activitatea dupa varsta de 45 ani si ce solutii ar fi de urmat.
Va multumesc!
myrk34, utilizator
Nu cred ca sunt soluții în afara modificării legislatiei.

Ordinul nr. 664/1997 privind aprobarea Normelor specifice de protecţie a muncii pentru alpinism utilitar
Art. 6. - Operatorii angajati pentru executarea unor lucrari de alpinism utilitar, trebuie sa fie selectionati astfel ca sa indeplineasca simultan, urmatoarele conditii minime:
a) sa fi implinit varsta de 18 ani la data angajarii;
b) sa aiba o stare de sanatate corespunzatoare, aptitudini si capacitati neuropshice verificate si atestate in urma unui examen medical;
c) sa nu depaseasca varsta de 35 de ani, care se poate decala la 45 de ani, in urma avizului medical de specialitate;
d) sa posede o experienta de mers si de orientare pe munte de minimum 2 ani
Toate NSPM (inclusiv cele pentru alpinism utilitar) au fost abrogate prin Legea ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare.
Sunt aplicabile prevederile HG nr. 1146/ 2006 Cerinţele minime de securitate şi sănătate pentru utilizarea în munca de către lucrători a echipamentelor de munca.
Gasiti informatii aici: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Actul normativ in vigoare il gasiti aici: [ link extern ]
POPA GHEORGHE, Specialist in domeniul Securitatii si Sanatatii in Munca
1 . Care este textul din Legea 319-2006 care abroga?

art.53
..
(2) La data intrării în vigoare a prezentei legi se abroga Legea protecției muncii nr. 90/1996, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 47 din 29 ianuarie 2001, cu modificările și completările ulterioare, Decretul Consiliului de Stat nr. 400/1981 pentru instituirea unor reguli privind exploatarea și întreținerea instalațiilor, utilajelor și mașinilor, întărirea ordinii și disciplinei în munca în unitățile cu foc continuu sau care au instalații cu grad ridicat de pericol în exploatare, republicat în Buletinul Oficial, Partea I, nr. 5 din 11 ianuarie 1982, precum și orice alte dispoziții contrare.

2. Se intreaba de continuarea activitatii dupa varsta de 45 de ani ....
Cornel Vasile, Consilier juridic
Fostele NSPM au fost inlocuite de Cerintele minime de securitate si sanatate.
Alte dispozitii contrare se sefera si la fostele NSPM, Normele generale de PM, normativul pentru acordare EIP si EL, etc..
Gasiti aici legislatia ssm in vigoare: [ link extern ]