Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Autoturism instrainat de la fiu catre tata. Fiul nu a ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Autoturism instrainat de la fiu catre tata. Fiul nu a rezervat ...

Autoturism instrainat de la fiu catre tata. Fiul nu a rezervat numerele de inmatriculare, iar tatal (cumparator) doreste sa le pastreze de la vanzator, fara a cumpara numere preferentiale. Intrebarea este: tatal trebuie sa ia numerele 'vechi' de pe masina, sa le duca la DRPCIV ca sa ii dea altele noi? (noi doar ca aspect, ca numarul efectiv ramane acelasi) sau poate sa lase numerele de inmatriculare 'vechi' pe masina si sa circule in continuare?
Nu e nevoie de prezentarea numerelor vechi, daca nu se pastreaza de vechiul proprietar. Exista procedura separata la pastrarea numerelor :[ link extern ]
latka, moderator
multumesc!