Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general p f a . constructie de sediu nefinalizata , incetare ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

p f a . constructie de sediu nefinalizata , incetare de functionare ,modalitate de vanzare

p f a am inceput construirea de sediu de firma pe care nu am putut sa o finalizez .
din lipsa se comenzi doresc sa incetez activitatea p f a .
constructia ne fiind finalizata , care este pretul ei de vanzare avand in vedere declinul imobiliarelor . pot sa o vand la pretul pietei ( in pierdere fata de suma investita in teren si materialele de constructie ) sau este un temei legal pentru a fi obligat a vinde la cel putin suma investita ? de asemenea se poate vinde catre sine adica p f a catre persoana fizica ?
puteti sa o vindeti la ce pret doriti...eventual va va fi ajustata valoare de vanzare daca exista preturi comparative in acest sens (ma indoiesc ca ar fi)...personal nu v-as accepta deducerea cheltuielilor pentru valoarea neacoperita prin vanzare. daca sunteti platitor de TVA...la fel se pune problema si in legatura cu TVA dedusa care va fi ajustata pentru valoarea nerecuperata.
puteti sa o vindeti catre sine sau sa o preluati ca urmare a lichidarii pfa daca tot o radiati.