Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Daca un parinte, cetatean tara terta (nesemnatare Conv ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Daca un parinte, cetatean tara terta (nesemnatare Conv de la ...

Daca un parinte, cetatean tara terta (nesemnatare Conv de la Haga) este acuzat in Romania de rapire internationala a copilului si ulterior calatoreste cu minorul intr o tara UE, va fi retinut ?
Daca tatal calatoreste (fara copil) in UE, poate fi oprit de politia de frontiera a tarii UE sau el va fi retinut doar daca vine in Ro?
Dar daca un alt adult ( tara terta "non Haga") calatoreste cu minorul ( rapit) in UE, va fi adultul retinut in UE? Va fi copilul rapit repatriat daca ajunge in tara UE cu un adult ? Va multumnesc.
inam_ro, utilizator
Cautare avocat (tabloul national al avocatilor) [ link extern ]

Informatii generale despre autoritatea parinteasca (custodie) in Romania [ link extern ]

Informatii generale despre deplasarea copilului minor in alta tara [ link extern ]

Informatii generale despre rapire copil de catre un parinte [ link extern ]

Conventiile astea internationale sunt un framework de colaborare intre tari, implementate prin legi domestice. Chiar daca o tara nu a ratificat conventia este posibil sa existe legi in acea tara care reglementeaza niste chestiuni...
Va multumesc.
Mai precis doresc sa stiu daca , atunci cand oficial instanta din Romania constata rapire internatioala de minor se emite o decizie/ hotarare de returnare a minorului in tara iar parintele rapitor ( cetatean stat tert, nerezident roman) nu aduce minorul si nu mai vine vreodata in Ro, ce se intampla?
Care e pedeapsa in Ro pt rapire internationala de minori? E cu inchisoare, cu amenda?
Daca e cu inchisoare, se emite mandat internațional / european de arestare?
Daca rapitorul circula liber prin țări UE cu minorul, va fi retinut el? Va fi repatriat sau macar retinut minorul si anuntate auyoritatile Romanesti? Se poate anula pasaportul minorului de catre aut. din Ro pana la gasirea minorului pt ca acesta sa fie reperat daca va calatori ?
Ce se poate face PRACTIC in cazul. unei rapiri internationale de minor , cand exista refuzul readucerii in tara si neintoarcerea parintelui rapitor vreodata in Ro, parinte cetatean al unei tari terte (in care Conv de la Haga nu se aplica)? Cum poate fi pedepsit / constrans rapitorul si cum poate fi practic minorul daca acesta calatoreste insotit de un adult prin UE si exista o astfel de decizie "x cetatean țară terta e onligat sa readuca minorul intrucat e acuzat de rapire internat de minor" ce se poate face in fapt ?

c123456 a scris:

Cautare avocat (tabloul national al avocatilor) [ link extern ]

Informatii generale despre autoritatea parinteasca (custodie) in Romania [ link extern ]

Informatii generale despre deplasarea copilului minor in alta tara [ link extern ]

Informatii generale despre rapire copil de catre un parinte [ link extern ]

Conventiile astea internationale sunt un framework de colaborare intre tari, implementate prin legi domestice. Chiar daca o tara nu a ratificat conventia este posibil sa existe legi in acea tara care reglementeaza niste chestiuni...