avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Suspendare pensie invaliditate. Exista posibilitatea ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Suspendare pensie invaliditate. Exista posibilitatea legala de ...

Suspendare pensie invaliditate.
Exista posibilitatea legala de a suspenda pensia de invaliditate pentru o perioada determinata ( angajare ) si ulterior reluata pensia ?
Am pensie de invaliditate fara drept de munca si am gasit posibilitatea sa lucrez de la computer cateva ore pe zi .
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 09:16, 9 Martie 2023
Mergeti la CAsa de Pensii si intrebati.... daca nu aveti drept de munca , nu aveti cum sa lucrati.
Dacă aveți gradul 2 de invaliditate nu puteți lucra până nu renunțați la dreptul de pensie.
Mergeți la Comisia medicală de expertiză a capacității de muncă, care aparține de Casa de pensii, și faceți cerere de renunțare la încadrarea în grad de invaliditate, pe motiv că vreți să deveniți o persoană activă în câmpul muncii.
Pensia de invaliditate nu se poate suspenda temporar în cazul acesta, ci doar definitiv.

Dar aveți posibilitatea să cereți COMISIEI încadrarea în gradul 3, și aveți dreptul să munciți angajat maxim 4 ore.
Ultima modificare: Luni, 27 Februarie 2023
Dapix, utilizator
M-am interesat la casa de pensii si trebuie facuta cerere pentru a fi reevaluat la cerere si "eventual" obtinuta invaliditate grad III cu drept de munca legal de 4 ore.
Multumesc pentru interes.
Da, așa este. Va informat corect casa de pensii.

Ori renunțați definitiv la pensia de boală și munciți 8 ore, ori cereți revizuirea cu trecerea în gradul 3, și puteți lucra legal jumate de normă, adică 4 ore.

Orice problemă pe viitor o rezolvați cu COMISIA de expertiză, nu cu Casa de pensii.
Ultima modificare: Joi, 9 Martie 2023
Dapix, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Grad 2 invaliditate k666 k666 Bună ziua, Am gradul 2 de invaliditate și doresc sa mă angajez, de altfel și medicii specialiști susțin sa mă angajez, și nu știu care este varianta ... (vezi toată discuția)
Cum as putea renunța la pensia de invaliditate grad 3 cu drept ... MargutzaCristea MargutzaCristea Cum as putea renunța la pensia de invaliditate grad 3 cu drept de munca 4 ore ca să lucrez program de 8 ore până la data revizuirii de către comisie ? Vă ... (vezi toată discuția)
Renunt pensie ContSters223878 ContSters223878 buna ziua,as dori sa mi spuneti care ar fi procedura ptr a renunta la pensia de boala si reinceperea activitatii in campul muncii,trebuie spus acest lucru cu ... (vezi toată discuția)