avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum as putea renunța la pensia de invaliditate grad 3 ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum as putea renunța la pensia de invaliditate grad 3 cu drept ...

Cum as putea renunța la pensia de invaliditate grad 3 cu drept de munca 4 ore ca să lucrez program de 8 ore până la data revizuirii de către comisie ? Vă mulțumesc !
Cel mai recent răspuns: MargutzaCristea , utilizator 08:25, 28 Noiembrie 2023
Ca sa renuntati la pensie mergeti si depuneti cerere la comisia de expertiza care va incadrat in gradul de handicap.
Mergeți la COMISIA de expertiză medicală, și depuneți cerere de renunțare la pensie de invaliditate.
Nu va mai fi nevoie să mergeți la termenul de revizuire, pentru că renunțând la pensie nu mai aveți treabă cu revizuirea și cu comisia.
Vă mulțumesc pentru răspunsuri !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Suspendare pensie invaliditate. exista posibilitatea legala de ... Costea Mihai Costea Mihai Suspendare pensie invaliditate. Exista posibilitatea legala de a suspenda pensia de invaliditate pentru o perioada determinata ( angajare ) si ulterior ... (vezi toată discuția)
Grad 2 invaliditate k666 k666 Bună ziua, Am gradul 2 de invaliditate și doresc sa mă angajez, de altfel și medicii specialiști susțin sa mă angajez, și nu știu care este varianta ... (vezi toată discuția)
Pensie invaliditate grad iii si drept de munca anamihai192 anamihai192 Buna, am pensie de invaliditate grad III, deci cu drept de munca pentru patru ore. As avea cateva intrebari. Am inteles ca daca gasesc un loc de munca part ... (vezi toată discuția)