Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PRIMA CASA - pot vinde mai devreme de 5 ani ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PRIMA CASA - pot vinde mai devreme de 5 ani ?

Buna ziua,

Am achizitionat de curand o locuinta prin prima casa pe care as fii tentata s-o vand in urmatoarea perioada. Conform ctr de garantare cu FNGCIMM, locuinta nu poate fii vanduta mai devreme de 5 ani; in schimb, "din auzite" am aflat ca totusi achizitiile prin "prima casa" pot fii vandute mai devreme de 5 ani doar daca viitorul cumparator indeplineste conditiile pe prima casa, achizitioneaza tot prin acest program.
As dori sa stiu daca este corecta aceasta informatie sau trebuie obigatoriu sa astept 5 ani !!!

Multumesc!
Trebuie sa asteptati 5 ani! Nu are relevanta daca viitorul cumparator indeplineste sau nu conditiile de achizitie tot prin acest program....B-)