avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 718 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PRIMA CASA - pot vinde mai devreme de 5 ani ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PRIMA CASA - pot vinde mai devreme de 5 ani ?

Buna ziua,

Am achizitionat de curand o locuinta prin prima casa pe care as fii tentata s-o vand in urmatoarea perioada. Conform ctr de garantare cu FNGCIMM, locuinta nu poate fii vanduta mai devreme de 5 ani; in schimb, "din auzite" am aflat ca totusi achizitiile prin "prima casa" pot fii vandute mai devreme de 5 ani doar daca viitorul cumparator indeplineste conditiile pe prima casa, achizitioneaza tot prin acest program.
As dori sa stiu daca este corecta aceasta informatie sau trebuie obigatoriu sa astept 5 ani !!!

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MIHAI GRIGORE , Avocat 17:19, 24 Ianuarie 2010
Trebuie sa asteptati 5 ani! Nu are relevanta daca viitorul cumparator indeplineste sau nu conditiile de achizitie tot prin acest program....B-)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prima casa - pot vinde mai devreme de 5 ani? benibeni benibeni Buna ziua, Am achizitionat de curand o locuinta prin prima casa pe care as fii tentata s-o vand in urmatoarea perioada. Conform ctr de garantare cu FNGCIMM, ... (vezi toată discuția)
Construirea de locuinta moldovandan65 moldovandan65 buna ziua as dori sa va intreb daca prin fonduri europene pot primi bani ptr constructia unei case sunt casatorit stau in chirie de 12 ani am 33 ani si vreau ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament cumparat prin prima casa Daniela_83 Daniela_83 Buna ziua tuturor, Am cumparat in ianuarie 2011 un apartament prin programul Prima Casa. Pentru ca eu si prietenul meu nu eram casatoriti, el nu a putut fi ... (vezi toată discuția)