Forum Bani şi Afaceri ... Tedinţe imobiliare construirea de locuinta
Discuție deschisă în Tedinţe imobiliare

construirea de locuinta

buna ziua as dori sa va intreb daca prin fonduri europene pot primi bani ptr constructia unei case sunt casatorit stau in chirie de 12 ani am 33 ani si vreau un raspuns sau cumpararea unui apartament sau case va multumesc si as dori un raspuns
De regula, fondurile europene sunt pentru alt gen de proiecte.

Programul ”prima casa” ar putea fi o solutie pentru dv, pentru ca fonduri nerambursabile pentru construirea unei case proprietate personala nu am auzit sa existe - dar ce n-am auzit nu inseamna ca nu exista :)
Pentru ”prima casa” trebuie sa aveti minimum 5 % din valoarea de achizitie a imobilului.

Sau, daca va incadrati in conditii, puteti face o cerere la primarie pentru o casa construita prin ANL (conditiile le gasiti pe site-ul ANL - Agentia Nationala pentru Locuinte - sau intrebati la primaria din localitate) Pe site-ul ANL e posibil sa aflati si alte informatii, despre alte ”programe”

Pentru alte informatii puteti accesa si site-ul Fondului National de Garantare a Creditelor (FNGCIMM)