Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculează indemnizația creștere copil in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculează indemnizația creștere copil in cazul lucrătorilor independenți

Buna ziua,
Îmi puteți spune va rog, unde găsesc cum se calculează indemnizația creștere copil in cazul lucrătorilor independenți sau poate îmi puteți da direct rasouns la situația următoare in care ma aflu :
Am lucrat intr-un stat UE in perioada 2017 - 27. Oct 2023 ca lucrător independent ! Din data de 1 Noiembrie 2023 mam angajat in România iar la începutul luni Februarie acest an am nascut ! Mi-am adus dovada ca am lucrat ca lucrător independent + o sa am de la firma unde sunt angajata ( acum suspendată ) venitul meu pe aceste 4 luni ! Venitul meu din străinătate se ia in considerare tot 85% procente din venitul net lucrând ca lucrător independent sau acest lucru este valabil doar pt cel din România pt ca am fost angajata ? De acolo mi-au dat tot venitul net pentru o perioada de 10 luni (2022) și bineînțeles ca am și pe 2021 dar la AJPIS au spus ca nu ma ajuta cel pe 2021

Va mulțumesc pentru răspuns
ana-cer, moderator
Martie 2021 - Februarie 2023 este perioada eligibila pt CCC.

Din ce spuneți dvs perioada luata în calcul ar fi : martie 2022 - februarie 2023.
Cornel Vasile, Consilier juridic