avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculează indemnizația creștere copil in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculează indemnizația creștere copil in cazul lucrătorilor independenți

Buna ziua,
Îmi puteți spune va rog, unde găsesc cum se calculează indemnizația creștere copil in cazul lucrătorilor independenți sau poate îmi puteți da direct rasouns la situația următoare in care ma aflu :
Am lucrat intr-un stat UE in perioada 2017 - 27. Oct 2023 ca lucrător independent ! Din data de 1 Noiembrie 2023 mam angajat in România iar la începutul luni Februarie acest an am nascut ! Mi-am adus dovada ca am lucrat ca lucrător independent + o sa am de la firma unde sunt angajata ( acum suspendată ) venitul meu pe aceste 4 luni ! Venitul meu din străinătate se ia in considerare tot 85% procente din venitul net lucrând ca lucrător independent sau acest lucru este valabil doar pt cel din România pt ca am fost angajata ? De acolo mi-au dat tot venitul net pentru o perioada de 10 luni (2022) și bineînțeles ca am și pe 2021 dar la AJPIS au spus ca nu ma ajuta cel pe 2021

Va mulțumesc pentru răspuns
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2023
ana-cer, moderator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:17, 25 Februarie 2023
Martie 2021 - Februarie 2023 este perioada eligibila pt CCC.

Din ce spuneți dvs perioada luata în calcul ar fi : martie 2022 - februarie 2023.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Februarie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua . indemnizatie crestere copil Florica Andreea Florica Andreea Buna ziua . Daca am lucrat pana in 31.03.2022 1 an si 5 luni si de la 01.04 2022 pana pe 26.08.2022 fiind insarcinata in 2 luni si un pic la momentul cand s a ... (vezi toată discuția)
Bună ziua. vă rog frumos dacă mă puteți ajuta și pe mine ... AntonesiDaniela AntonesiDaniela Bună ziua. Vă rog frumos dacă mă puteți ajuta și pe mine cu un raspuns la situația urmatoare: Am fost în ccc timp de 2ani după care am fost angajată ... (vezi toată discuția)
Am dreptul la indemnizatia de crestere copil? Mary01nela Mary01nela Buna ziua!Am fost angajata din data de 22.03.2021 pana in data de 22.10.2021 dar dupa cu am observat 11.05.2021 si 28.06.2021 la venit baza impozit a fost ... (vezi toată discuția)