Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua am o întrebare sânt proprietar într-un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua am o întrebare sânt proprietar într-un bloc am făcut ...

Buna ziua am o întrebare sânt proprietar într-un bloc am făcut cerere la administratora că să îmi de-a răspuns în 10 zile și să îmi de-a anumite copii de pe acte cum calculează căldură la bunurile comune la căldură . Eu fiind debranșat cu centrala proprie. Dar se tot bâlbâie . In final după multe încercări mi-a dat copii după anumite acte pe care mi le-a trimis azi prin posta urmează să văd ce mi-a trimis. Doresc să știu dacă nu am primit ce doresc ce pot face daca nu este ce am cerut și ce demersuri trebuie sa fac mai departe. Mulțumesc.
1. Presedintele este reprezentantul asociatiei, administratorul e doar un angajat, prin urmare ar fi trebuit adresata presedintelui cererea.
2.Articolul 28
4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevăzute la art. 10.

Adica ar trebui sa faceti o reclamatie la primarie, conform art. 102 alin 1 litera e - neindeplinirea atributiunilor.
[ link extern ]
Mulțumesc aștept să văd ce primesc prin posta daca actele cerute sânt ceia ce am cerut.

latka a scris:

1. Presedintele este reprezentantul asociatiei, administratorul e doar un angajat, prin urmare ar fi trebuit adresata presedintelui cererea.
2.Articolul 28
4) În cazul în care președintele sau administratorul nu ia toate măsurile necesare în scopul facilitării accesului proprietarilor la documentele contabile sau la orice alt document al asociației de proprietari, conform legii, proprietarii au dreptul de a notifica despre aceasta comitetul executiv și cenzorul/comisia de cenzori. În situația nesoluționării sau a soluționării necorespunzătoare a solicitărilor notificate în termen de 10 zile de la depunerea acestora, proprietarii se pot adresa compartimentelor prevăzute la art. 10.

Adica ar trebui sa faceti o reclamatie la primarie, conform art. 102 alin 1 litera e - neindeplinirea atributiunilor.
[ link extern ] /
Mantescu, utilizator
Initial verificati responsabil continutul comunicarii asociatiei de proprietari
Daca raspunsul asociatiei nu corespunde ,,nu acopera cererile dv,puteti sesiza oficial serviciul de specialitate din primarie
Pe scurt pentru a nu mai astepta cu atata nerabdare raspunsul si sa stati in stres citit dv ordinul 343/2010.
Acolo o sa gasiti ca din pacate daca blocul este racordat la serviciul de incalzire local va trebui sa platiti o parte din caldura considerata comuna.
Ordinul 343/2010
Art. 2. - În cazul în care din motive bine justificate operatorii economici care exploateazã repartitoare de costuri nu finalizeazã inventarierea suprafeţei echivalente termic în subsolurile condominiilor în care sunt montate repartitoare de costuri, pânã la începutul sezonului de încãlzire 2010-2011, se admite, numai pentru acest sezon de încãlzire, utilizarea în calculele de repartizare a unei cote procentuale aferente pãrţilor comune de 30% din valoarea facturii pentru încãlzire în lunile decembrie, ianuarie şi februarie şi de 50% din valoarea facturii în celelalte luni în care se furnizeazã agent termic pentru încãlzire.

Daca au facut inventarierea si daca aveti firma specializata cu repartitoare atunci nu aveti ce face ca astia aplica corect. Pe scurt doar daca caldura ar veni de la o centrala de bloc si ar fi toate tevile izolate si prin zid abia atunci procentul comun af fi 0.
In rest platiti si dv din pacate,

Statul roman nu intelege ca lucru la comun sau dotarile blocurilor cu centrala comuna este o aberatia.
Avem asta din 2007 si as putea explica oricui ce inseamnba sa ai centrala individuala si ce inseamna una de bloc cu reciculare,si dezavantajele care fac de exemplu ca in unele situatii sa iasa un m3 cub apa calda la preturi enorme. Cand pleaca unii locatarii si raman putin si centrala mentine 2000litri de apa calda pentru cateva persoane.
Si mai rau este serviciul centralizat chiar si in Germania si Austria unde au recirculare dar
toti au pierderi, toti mananca bani cu angajatii si toti dau caldura dupa un program aiurea( chiar si inainte de razboiul din Ucraina).
Acum e si mai rau in Gemania la bransamentul centralizat. Tot ei au inventat moda cu repartitoare care reprezinta o alta aberatie.
Asa s-a ajuns in Romania Bucuresti ca unii care sunt pensionari si nu a repartitoare nici acums a plateasca toti cate ~200lei desi stau cu geamul deschis sa se racoreasca si blocul din fata fix la fel sa platesca facturi mult mai mari desi ambele sunt toate locuite si cu aceeasi suprafata.

@w_v_w_v
Pai ce legatura are raspunsul dat cu problema ridicata de persoana care a deschis acest subiect ?!?
In plus invocati prevederile unui articol care spune ca se aplica doar in seznul 2010-2011 :
Art. 2. - În cazul în care din motive bine justificate operatorii economici care exploateazã repartitoare de costuri nu finalizeazã inventarierea suprafeţei echivalente termic în subsolurile condominiilor în care sunt montate repartitoare de costuri, pânã la începutul sezonului de încãlzire 2010-2011, se admite, numai pentru acest sezon de încãlzire, utilizarea în calculele de repartizare a unei cote procentuale aferente pãrţilor comune de 30% din valoarea facturii pentru încãlzire în lunile decembrie, ianuarie şi februarie şi de 50% din valoarea facturii în celelalte luni în care se furnizeazã agent termic pentru încãlzire.

Noi suntem in 2023.
latka, moderator