avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 113 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un pfa; registrul jurnal de încasări si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un pfa; registrul jurnal de încasări si plati

Salut , am un pfa si la registrul jurnal de încasări si plati imi cere (documentul felul nr) acolo pot sa trec numarul si seria facturii?
am cumpărat materiale si am platit cu cardul si am doar bonul eliberat de pos, pot trece vreun numar de pe acest bon eliberat de pos?

Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2023
george-neagu, moderator
În registrul de încasări și plati treti informațiile de pe documentele doveditoare ale încasărilor și plăților, nu după facturi.
De pe chitanțe, bonuri de la casa de marcat, extrase de la contul pfa.
Ultima modificare: Miercuri, 1 Martie 2023
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

În registrul de încasări și plati treti informațiile de pe documentele doveditoare ale încasărilor și plăților, nu după facturi.
De pe chitanțe, bonuri de la casa de marcat, extrase de la contul pfa.

PAI SI MI SA EMIS UN BON DE LA POS atașat pe factura, de pe acesta scriu numarul de chitanța?
POS-ul este legătură dumneavoastră cu firma vânzătoare prin contul bancar. Acel bon primit de la aparat nu e fiscalizat. Veți trece în Registrul informațiile din extrasul de la contul bancar.
Una e casa de marcat si alta e POS-ul.
POS-ul este legătură dumneavoastră cu firma vânzătoare prin contul bancar. Acel bon primit de la aparat nu e fiscalizat. Veți trece în Registrul acela informațiile din extrasul de la contul bancar.
Una e casa de marcat si alta e POS-ul.
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2023
george-neagu, moderator


george-neagu a scris:

POS-ul este legătură dumneavoastră cu firma vânzătoare prin contul bancar. Acel bon primit de la aparat nu e fiscalizat. Veți trece în Registrul acela informațiile din extrasul de la contul bancar.
Una e casa de marcat si alta e POS-ul.

si mai exact ce scriu din extrasul de cont ? codul ref?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamuriri pfa-magazin online ghita3001 ghita3001 Buna ziua, Am urmatoarele nelamuriri legate de PFA-ul pe care il detin: 1.Am inteles ca pentru un magazin online ca PFA impozitata in sistem real am nevoie ... (vezi toată discuția)
Plata card emitere bon fiscal? LazarAlinaMihaela LazarAlinaMihaela Buna ziua, am un coafor si am avut o \\\\\\"mica problema\\\\\\" cu un client. Practic domnul a achitat cu cardul acum o saptamana plata unor servicii care ... (vezi toată discuția)
Obligativitate emitere bon fiscal cybercat86 cybercat86 Buna ziua, Detin o firma care are ca activitate principala: 4540 - Comertul cu motociclete, piese si accesorii aferente; intretinerea si repararea ... (vezi toată discuția)