Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am un pfa; registrul jurnal de încasări si plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am un pfa; registrul jurnal de încasări si plati

Salut , am un pfa si la registrul jurnal de încasări si plati imi cere (documentul felul nr) acolo pot sa trec numarul si seria facturii?
am cumpărat materiale si am platit cu cardul si am doar bonul eliberat de pos, pot trece vreun numar de pe acest bon eliberat de pos?

george-neagu, moderator
În registrul de încasări și plati treti informațiile de pe documentele doveditoare ale încasărilor și plăților, nu după facturi.
De pe chitanțe, bonuri de la casa de marcat, extrase de la contul pfa.
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

În registrul de încasări și plati treti informațiile de pe documentele doveditoare ale încasărilor și plăților, nu după facturi.
De pe chitanțe, bonuri de la casa de marcat, extrase de la contul pfa.

PAI SI MI SA EMIS UN BON DE LA POS atașat pe factura, de pe acesta scriu numarul de chitanța?
POS-ul este legătură dumneavoastră cu firma vânzătoare prin contul bancar. Acel bon primit de la aparat nu e fiscalizat. Veți trece în Registrul informațiile din extrasul de la contul bancar.
Una e casa de marcat si alta e POS-ul.
POS-ul este legătură dumneavoastră cu firma vânzătoare prin contul bancar. Acel bon primit de la aparat nu e fiscalizat. Veți trece în Registrul acela informațiile din extrasul de la contul bancar.
Una e casa de marcat si alta e POS-ul.
george-neagu, moderator

george-neagu a scris:

POS-ul este legătură dumneavoastră cu firma vânzătoare prin contul bancar. Acel bon primit de la aparat nu e fiscalizat. Veți trece în Registrul acela informațiile din extrasul de la contul bancar.
Una e casa de marcat si alta e POS-ul.

si mai exact ce scriu din extrasul de cont ? codul ref?