Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturare TVA intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturare TVA intracomunitar

Buna ziua

Eu am un SRL neplatitor de TVA dar am un cod ROI de TVA intracomunitar intru-cat vand cursuri online atat in tara cat si in UE si restul lumii, in mare parte catre persoane fizice.

Eu voi factura cu TVA de 19% in UE si afara UE cand cineva cumpara un curs de pe site sau daca nu sunt platitor de TVA in tara nu facturez cu TVA?

Multumesc
cosmindan08, utilizator
Daca vanzarile catre persoane fizice din UE depasesc pe an 10.000 euro atunci va trebui sa va inregistrati in sistemul OSS si sa facturati cu cota de TVA din tara beneficiarului PF.

Pana la 10.000 euro facturati fara TVA la persoane fizice si tot fara TVA catre firme dar pe codul special intracomunitar.